Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Trasa 5 (19 km) - Dojeżdżamy do Walewic ze stacji PKS Łowicz. Walewice – Sobota – Sobocka Wieś – Urzecze – Wierznowice – Mystkowice – Bocheń – Ostrów – Otolice – Łowicz
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Walewice: do najatrakcyjniejszych obiektów zabytkowych zaliczyć można klasycystyczny pałac w Walewicach miejsce rozsławione przez romans Marii Walewskiej z Napoleonem Bonaparte. Murowany pałac z 1783 r. wraz z parkiem tworzą jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych obiektów środkowej Polski.

Pałac został zbudowany na zboczu opadającym do rzeki Mrogi. Korpus główny postawiony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny. Od strony ogrodowej dwa ryzality obejmujące duży taras, z którego po bokach wysunięte są schody, prowadzące do parku. Park poprzecinany jest kilkoma kanałami. Jego dominującym elementem jest malowniczy staw. Szacuje się, że w parku występuje blisko 70 gatunków drzew i krzewów ozdobnych.

Obejrzeć można w nim rzeźby późnorokokowe i klasycystyczne m.in. Diany, Apollona, Marsa i Wenus. W Walewicach znajdują się miejsca martyrologii, odnoszące się głownie do wydarzeń z I wojny światowej oraz wojny obronnej we wrześniu 1939 r. (pomnik 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich). Zachował się także przykład budownictwa gospodarczego w postaci krochmalni.

Sobota: prawa miejskie otrzymała prawdopodobnie za panowania Władysława Jagiełły (przyjmuje się rok 1393). Kościół parafialny pod wezwaniem św. Pawła i Piotra. Powstał w 1518 r. z fundacji Tomasza Sobockiego – kasztelana łęczyckiego. Jest to kościół ornamentowy, murowany z cegły z dodatkiem kamienia.

Wnętrze zdobi polichromia wykonana przez Zofię Baudouin de Courtenay w okresie międzywojennym. Znajduje się tu także chrzcielnica z XVI w. Wewnątrz m.in. wczesnobarokowy ołtarz główny z I poł. XVII w oraz rokokowa ambona. W Sobocie znajduje się także park, a w nim neogotycki zamek z połowy XIX w., któremu ostateczny kształt nadał August Zawisza Czarny.

Obok parku usytuowany jest budynek gorzelni wzniesiony w 1848 r. oraz zabudowania folwarczne – najcenniejsze z nich to stodoła oraz spichlerz. Oba budynki pochodzą z połowy XIX w.

Bocheń: miejsce urodzenia Adama z Bochenia, nadwornego lekarza królów Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego. Jako rektor Akademii Krakowskiej, wprowadził wiele zmian o charakterze ustrojowym i majątkowym, m.in. zniósł zwyczaj otrzęsin (beanii) dla nowo wstępujących żaków.

Na budynku szkoły pamiątkowa tablica. W tej samej wsi z inicjatywy miejscowych rolników założona została 1902 r. tzw. spółka gospodarska, będąca pierwszym w regionie łowickim kółkiem rolniczym. Na jej czele stał ziemianin z Borowa Władysław Grabski.

Otolice: kompleksy leśne z niewielkim zróżnicowaniem roślinności.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]