Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Marian Moskwa
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Marian Moskwa, (1936–2012), nauczyciel, muzyk, wielki propagator muzyki regionu łowickiego. Uczył w Liceum Pedagogicznym w Łowiczu, a później Studium Nauczycielskim. Największą jego pasją była jednak działalność na rzecz folkloru łowickiego. Kierownik muzyczny folklorystycznych zespołów pieśni tańca regionu łowickiego: ZPT „Boczki Chełmońskie”, ZPT „Słupia”, ZPT „Sierakowice” i ZPT „Dzieżgów”.

Opracował muzykę dla kapeli grających w zespołach folklorystycznych. Do dziś jego aranżacje wykorzystywane są przez współczesnych muzyków: „Piękny jest nasz Łowicz” – ZPT „Blichowiacy”, „Suita Łowicka” – Boczki Chełmońskie, „Pierzwawka i Śmigus Dyngus” i in. Konsultantem muzyczny do wielu filmów dokumentalnych – współpracował m.in. z prof. Marianem Domańskim z Warszawy. Współorganizował razem z Towarzystwem Etnograficznym w Warszawie kopert w Filharmonii Narodowej pt. „U źródeł Wisły i Mazowsza” (1991 ).

Trzykrotnie doprowadził ZPT Blichowiacy w latach 80-tych do zdobycia prestiżowej nagrody „Złota Jodła” na Festiwalu w Kielcach. Otrzymał za swoją działalność wiele nagród i wyróżnień. Odznaczony Odznaka Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej woj. łódzkiego i skierniewickiego oraz Krzyże Kawalerskim Odrodzenia Polski.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]