Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Jan Kopałka
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1914 - 1999)
Pseudonim: „Antek z Woli”, „Antek”, „Żar”, „Hanka”. Wraz ze swoimi braćmi należał do harcerstwa. W 1933 roku Janek objął funkcję drużynowego swojej 7 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Generała Karola Kniaziewicza, a w 1936 roku został mianowany podharcmistrzem. Po maturze w 1934 roku rozpoczął studia na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej.

Od początku okupacji hitlerowskiej działał w harcerstwie podziemnym. Zorganizował swoją drużynę. Zimą 1940 roku wraz z 18-osobową drużyną dołączył do Szarych Szeregów – Hufca „Grzybów”.

Uczestniczył w licznych akcjach dywersyjnych np. „Noc Sylwestrowa”, akcja na most w Czarnocinie. Brał udział w zamachu na gestapowca Schulza - kata Janka Bytnara „Rudego”. W 1943 roku „Antek” był dowódcą II plutonu kompanii „Felek” w batalionie „Zośka”. W czerwcu 1944 roku dostał propozycję ratowania trudnych sytuacji. Miał do wybory Łowicz lub Garwolin. Wybrał Łowicz. Nosił pseudonim „Żar”, „Hanka”. Zorganizował w Łowiczu „Szkolenie Młodych Dowódców”.

8 marca 1945 r. dowodził akcją odbicia więźniów z łowickiego więzienia NKWD.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]