Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Helena Mucha z córkami Anną Staniszewska i Teresą Kocus
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Helena Mucha (1928-2008) wychowywana w tradycyjnej rodzinie chłopskiej. Haftów nauczyła się od swojej babci, sąsiadek, a także od swojej matki. Przez wiele lat współpracowała z zespołami „Mazowsze” i „Śląsk”, dla których oprócz strojów łowickich, ozdabiała haftami elementy kostiumów z różnych regionów Polski. W 2002 roku ofiarowała obrus i stułę wyhaftowane w łowickie róże, papieżowi Janowi Pawłowi II. Obecnie znajdują się w Muzeum Watykańskim. Należała do STL. W 2004 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

Anna Staniszewska ur. 31.03.1965 roku we wsi Różyce. Wzory swych haftów czerpie z wyobraźni, inspiruje się również dawnymi strojami ludowymi. Zaczęła tworzyć jako 14-latka. Ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Działaczka i animatorka kultury, propagatorka gwary księżackiej, przewodnik PTTK, członek zespołu „Ksinzoki”, należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, pełni funkcję Sekretarza Zarządu Głównego, jest Prezesem Łowickiego Koła STL. Specjalizuje się w hafcie ręcznym, koralikowym, richelieu, płaskim ręczno-maszynowym oraz w hafcie artystycznym ręcznym, wykonując chorągwie i sztandary. Za swoją wieloletnią działalność otrzymała wiele nagród i odznaczeń.

Teresa Kocus ur. się 22.11.1955 roku w Różycach. Twórczością ludową zajęła się w wieku 30 lat, chociaż od dzieciństwa haftowała, ucząc się od mamy i babci kolorowego haftu płaskiego – cieniowanego ręcznego i ręczno-maszynowego, koralikowego i richelieu. Motywy roślinne przenosi na chusty, szale, torebki, sukienki oraz stroje ludowe. Często prezentuje swoje prace w konkursach, kiermaszach ludowych, pokazach w kraju i za granicą. Od 1989 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jest zastępcą prezesa STL Oddziału Łódzkiego. Jest członkiem zespołu „Ksinzoki”.





design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]