Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Grudzień
4 grudnia
-
1781 - Mianowanie pierwszego biskupa sufragana łowickiego. Sufragania została utworzona przez Stolicę Apostolską na prośbę prymasa Antoniego Ostrowskiego. Pierwszym biskupem sufraganem został mianowany Gaspar Szajowski. Święcenia biskupie otrzymał w maju 1782 roku w kościele św. Jakuba w Skierniewicach.
-
1780 - Procesja żałobna z kolegiaty łowickiej na nowo założony cmentarz przy kościele św. Leonarda. Procesję prowadził prymas Ostrowski z asystą biskupa Przedwojewskiego i biskupa Garnysza. Uczestniczyli również prałaci, kler diecezjalny i zakonnicy Łowicza. Nowy cmentarz miał służyć obu parafiom łowickim.
-
1895 - Zmarł Ferdynand Eychhorn. Był budowniczym na powiaty łowicki i sochaczewski z siedzibą w Łowiczu. W 1871 roku na zlecenie gminy żydowskiej zaprojektował budynek bóźnicy przy ul. Zduńskiej (zniszczony podczas II wojny światowej).Według jego projektu powstał dworek Kalinowskich na Glinkach (obecnie Al. Sienkiewicza) oraz w 1833 roku murowana neogotycka kaplica na obecnym cmentarzu katedralnym. Zmarł w Łowiczu, pochowany został na cmentarzu ewangelickim.
-
1981 - Osadzenie pierwszych internowanych w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Już dwa tygodnie wcześniej nakazano przygotować w więzieniu 100 wolnych miejsc. Wśród pierwszej grupy internowanych było 10 kobiet (wywiezionych do AŚ Warszawa Grochów). W styczniu 1982 roku w ZK Łowicz przebywało przeszło 180 osadzonych. Ośrodek dla internowanych został rozwiązany w sierpniu 1982 roku.
-
1806 - Napoleon Bonaparte w drodze do Warszawy przejeżdża przez Łowicz. Napoleon entuzjastycznie witany przez mieszkańców miasta zatrzymał się na krótko w kamienicy przy Starym Rynku. Na kamienicy została w 1981 roku umieszczona pamiątkowa tablica.
- 1865 - Ostatnia sesja Kapituły łowickiej. W ramach restrykcji popowstaniowych nastąpiła kasata Kapituły.
-
1819 - Zmarł Rafał Morowicz, bernardyn, kronikarz klasztoru w Łowiczu. Z Łowiczem związany przez 30 lat kapłaństwa, do kasaty klasztoru bernardynów w 1806 roku. W klasztorze był opiekunem biblioteki, poszerzył księgozbiór do 5 tys. książek. Autor "Kroniki klasztoru Bernardynów w Łowiczu" opisującej lata przełomu XVIII i XIX wieku. Po kasacie klasztoru łowickiego przeniesiony do Czerniakowa gdzie zmarł.
-
1411 - Najstarsza wzmianka o kaplicy przy zamku łowickim. W dniu tym Kapituła gnieźnieńska zwracała się do arcybiskupa o przywrócenie utraconych dziesięcin z Błędowa dla ówczesnego kapelana zamkowego Mikołaja Strzeżkowica.
-
1899 - Uroczyste otwarcie kino-teatru "Eos". Kinoteatr wg projektu Zapolskiego wybudowany został przez Aleksandra Schmidta przy ulicy Podrzecznej. Sala obok działalności kulturalnej służyła również jako miejsce zebrań publicznych i wieców. W dniu otwarcia wystawiono sztukę Aleksandra Fredry "Pan Benet". Po spektaklu odbył się uroczysty bal. Wcześniej, w 1879 roku teatr zorganizowała Straż Ogniowa, miescił się przy obecnym Placu Koński Targ.
Opracował Zdzisław Kryściak
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net