Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Edward Bednarek
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Edward Bednarek (1943-2020) Był jednym z najdłużej grających muzyków w Łowiczu. Najbardziej znany i kojarzony z muzyką ludową folkloru łowickiego. Był wybitnym klarnecistą i saksofonistą. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 14 lat. W latach 1964-66 odbywał służbę wojskową w Dętej Orkiestrze Wojskowej w Toruniu przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Artylerii. Był członkiem wielu kapeli zespołów pieśni i tańca. W latach siedemdziesiątych na Festiwalu Folklorystycznym w Płocku otrzymał główną nagrodę dla instrumentalisty „Złoty klarnet” z rąk Józefa Brody. Kulturę ludową regionu łowickiego popularyzował w wielu krajach świata. W latach sześćdziesiątych XX wieku był członkiem zespołu muzycznego działającego przy Liceum Pedagogicznym. Wokalistą zespołu był Bogusław Mec, który kształcił się w tym liceum. Pan Edward Bednarek propagował również muzykę ludową regionu łowickiego biorąc udział w filmach: „Chłopi”, „Bilet powrotny”, „Zapusty”, „Kulig”.

Za całokształt pracy artystycznej otrzymał wiele dyplomów i wyróżnień. Grał i koncertował z wielkim zaangażowaniem w Dziecięco-Młodzieżowym Zespole Ludowym „Koderki”, Zespole Folklorystycznym „Masovia”, Orkiestrze Miasta Łowicza.

Wielokrotnie reprezentował miasto i powiat łowicki podczas uroczystości państwowych i kościelnych.




design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]