Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 czerwca 2014
Foto Art Galeria EKSPOZYCJA 34, mieszcząca się w bramie kamienicy, przy ulicy Zduńskiej 34 w Łowiczu zaprasza do oglądania kolejnej, ciekawej wystawy. Tym razem w bramie zobaczymy zdjęcia autorstwa Michała Sierszaka ukazujące historyczne wydarzenie, jakim była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Łowiczu.
15 lat temu, dokładnie 14 czerwca 1999 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas swojej VII pielgrzymki do Ojczyzny, odwiedził Łowicz i Ziemię Łowicką. W trakcie wizyty, nadał Katedrze Łowickiej tytuł Bazyliki Mniejszej oraz modlił się z wiernymi na placu celebry na Bratkowicach.

Na spotkanie z Ojcem Świętym przybyło wówczas ponad 300 tys. wiernych, w tym kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży. W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy Świętej Jan Paweł II zaapelował o poszanowanie życia nienarodzonych, wzywał rodziców do wychowania swoich dzieci w duchu Ewangelii oraz zachęcał Kościół i państwo do okazania rodzinom należnej pomocy oraz respektowania godności człowieka pracy.

To wielkie, historyczne wydarzenie uwiecznił na swoich zdjęciach Łowiczanin Michał Sierszak. Tego dnia czuliśmy, że bierzemy udział, w czym naprawdę wyjątkowym. Ale czy czuliśmy, że był wśród nas Święty? Uroczyste otwarcie wystawy pt. „ŚWIĘTY Jan Paweł II w Łowiczu” odbyło się w sobotę, 14 czerwca 2014 r. o godz. 16.00, wpisując się w obchody Dnia Papieskiego. Podczas wernisażu rozdawana będzie okolicznościowa pocztówka ukazująca wizytę Ojca Świętego w Łowiczu.

Wystawa dedykowana jest wszystkim mieszkańcom Łowicza i okolic, a jej głównym celem jest przypomnienie tego ważnego dla Łowicza wydarzenia, gdy był wśród nas Święty.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.

O Autorze wystawy.
Michał Sierszak - Łowiczanin urodzony w Warszawie. Jest absolwentem Liceum imienia Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Ukończył studia na wydziale operatorskim Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Następnie trafił na wydział operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej imienia Leona Schillera w Łodzi, gdzie obronił dyplom z fotografii.

Przez kilka lat był związany na stałe z Gazetą Wyborczą, gdzie pracował jako fotoreporter. Prezentowany na tej wystawie materiał jest efektem współpracy z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela” i stanowi wczesny etap twórczości autora. Obecnie Michał Sierszak zajmuje się produkcją filmową, pracuje jako operator obrazu na potrzeby różnych stacji telewizyjnych oraz projektach autorskich, wśród których znajduje się wielokrotnie nagradzany film promocyjny miasta Łowicza - „Łowić, Łowicz”.

O wystawie „ŚWIĘTY Jan Paweł II w Łowiczu”
14 czerwca 1999 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas swojej VII pielgrzymki do Ojczyzny, odwiedził Łowicz i Ziemię Łowicką. W trakcie wizyty w Łowiczu, nadał Katedrze Łowickiej tytuł Bazyliki Mniejszej oraz modlił się z wiernymi na placu celebry na Bratkowicach. Na spotkanie z Ojcem Świętym przybyło ponad 300 tys. wiernych, w tym kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży. W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy Świętej Jan Paweł II zaapelował o poszanowanie życia nienarodzonych, wzywał rodziców do wychowania swych dzieci w duchu Ewangelii oraz zachęcał Kościół i państwo do okazania rodzinom należnej pomocy oraz respektowania godności człowieka pracy.

W Liturgii, w której wzięli także udział licznie przedstawiciele władz państwowych, towarzyszyła niezwykle serdeczna i radosna atmosfera. Na placu dominowały wielobarwne łowickie pasiaki. Ubrane w regionalne stroje dzieci, po odśpiewaniu psalmu, podeszły do Papieża, otaczając go ścisłym wianuszkiem, obejmując i całując. Wzruszony Ojciec Święty odwzajemniał pocałunki, kreślił znak krzyża na czołach dzieci. Podczas Mszy św. w procesji z darami także i Papieżowi ofiarowano łowicki pasiak.

W homilii, zwracając się bezpośrednio do rodziców, Ojciec Święty apelował, aby byli „stróżami i opiekunami życia jeszcze nienarodzonego, ale już poczętego”. „Bóg jest absolutnym Panem życia człowieka, ukształtowanego na Jego obraz i podobieństwo. Życie ludzkie ma, zatem charakter święty i nienaruszalny, w którym odzwierciedla się nienaruszalność samego Stwórcy” —mówił papież.

Rodzice są wezwani nie tylko do przekazania życia, lecz także do wychowania swych dzieci w miłości. Rodzice, spełniając obowiązek wychowania, oczekują w tym pomocy ze strony Kościoła i państwa. W obecności licznych delegacji szkolnych z całej Polski Papież wyraził radość z powstawania w Polsce coraz większej liczby szkół katolickich. Wezwał do ich popierania i stwarzania takich warunków, „aby we współpracy z całym szkolnictwem w Polsce mogły przysłużyć się wspólnemu dobru społeczeństwa”. W każdej szkole należy stworzyć „klimat przyjaznego i otwartego dialogu”.

Zwracając się do dzieci i młodych, Papież powiedział, że od nich zależy przyszłość świata, Polski i Kościoła. „Nie lękajcie się wejść na drogę waszego powołania, nie lękajcie się szukać prawdy o sobie i otaczającym was świecie” — wzywał Ojciec Święty. W tych poszukiwaniach rodzice powinni być najbliższymi przyjaciółmi dla swych dzieci.

Jan Paweł II podkreślił, że w poszukiwaniu wzorów i przykładów młodzieży z pomocą przychodzi sam Jezus Chrystus, który poświęcił swoje życie dla nas. „Z Nim winniście zawsze żyć w przyjaźni. Pan Jezus chce wam pomóc. On czeka na waszą miłość i na wasze świadectwo” — mówił Papież.

Tekst powstał na podstawie informacji© KAI



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]