Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 czerwca 2021
Muzeum w Łowiczu zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Fascynacje - Tkanina i malarstwo Ewy Szostak”. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 26 czerwca 2021 r. o godz. 16.00. Otwarcie wystawy poprzedzi koncert w wykonaniu Anny Kutkowskiej - Kass (sopran koloraturowy) i Roberta Morawskiego (fortepian). Wystawa będzie prezentowana do 29 sierpnia 2021 r.
Uwaga! Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr. tel. 468373928 w. 36

Ewa Szostak (1955) jest absolwentką Technikum Włókienniczego w Żyrardowie oraz „Schola Posnaniensis” Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu, którą ukończyła w 2007 r., uzyskując tytuł magistra sztuki w zakresie tkaniny artystycznej w Pracowni profesor Urszuli Plewki-Schmit. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Jana Świtki i prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Działa w Towarzystwie Opieki Nad Zabytkami i w Związku Sybiraków. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej świat artystyczny to tkanina, a przede wszystkim gobeliny, w których fascynuje ją ich miękkość, plastyczność i ciepło.

Począwszy od projektowania, poprzez farbowanie wełny, aż po tkanie – wszystkie etapy powstawania tkaniny dają jej wiele satysfakcji, a uzyskany efekt zwraca uwagę precyzją połączoną z subtelnością formy wypowiedzi. Technika, którą wybrała wymaga od artysty, oprócz talentu, solidnego warsztatu i cierpliwości w pracy. Wiele gobelinów powstawało przez kilka miesięcy, a największą z prac „Starożytność i Współczesność” artystka tkała przez dwa lata. Stworzony przez nią zbiór tkanin ma pokazać sztukę, która nie jest uproszczeniem, która łączy tradycyjną technikę ze współczesną formą przekazu.

Pracując miesiącami nad każdym gobelinem, artystka wkłada w nie swoje myśli i uczucia. Świat, który pokazuje w swoich pracach to świat trwania – trwania przyrody, tradycji, świat na który patrzy z nostalgią i radością. Radością z doskonałości przyrody, dumą z tradycji, którą nadal mniej, lub bardziej świadomie niesiemy. Nad tym wszystkim dominuje świadomość przemijania wszystkiego, co jest naszym udziałem.

Uzupełnieniem jest twórczości jest malarstwo olejne i malarstwo na jedwabiu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]