Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 maja 2014
Na muszli koncertowej w Parku Błonia Bohaterów Września 1939 r. w Łowiczu odbył się V Piknik Europejski. Hasło imprezy zorganizowanej, 9 maja 2014 r. przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Urząd Miejski w Łowiczu, Starostwo Powiatu Łowickiego w Łowiczu oraz instytucje i organizacje pozarządowe pracujące w mieście i powiecie na rzecz osób starszych, dzieci i osób niepełnosprawnych brzmiało „W trosce o człowieka niepełnosprawnego i starszego”.
W tym roku piknik miał szczególną oprawę z racji Jubileuszu 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji na scenie oprócz działalności organizacji pozarządowych działających na terenie miasta i powiatu, prezentowane były także przedsięwzięcia i inwestycje dofinansowane w Łowiczu w latach 2004 - 2006 i 2007- 2013 z Funduszy Europejskich, które poprawiły oblicze regionu oraz jakość życia mieszkańców.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Ilona Rafalska, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzkiego Łódzkiego Anita Sanchez-Grońska, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz radna Rady Powiatu Łowickiego Grażyna Wagner, która reprezentowała starostę łowickiego Krzysztofa Figata.

Podczas pikniku burmistrz przypomniał, że środki z Unii Europejskiej są olbrzymią szansą dla rozwoju lokalnego. Z tej szansy Łowicz skorzystał i nadal korzysta w wielu przypadkach. Rola Funduszy Europejskich w rozwoju miasta jest widoczna prawie na każdym kroku, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Dopełnieniem wypowiedzi burmistrza była prezentacja najważniejszych inwestycji w mieście, które zostały zrealizowane przy wsparciu ze środków unijnych.

Wśród wymienionych znalazły się m.in. rewitalizacja Nowego Rynku, przebudowa Muszli koncertowej w parku Błonia, przebudowa i rozbudowa stacji uzdatniania wody w Łowiczu oraz budowa akredytowanego laboratorium przy ul. Blich, zakup 6 autobusów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, przebudowa nawierzchni ul. 3 Maja i ul. Tkaczew, ul. Bielawskiej, ul. Sybiraków wraz z chodnikami i infrastrukturą, remont Szpitala oraz Muzeum, realizacja projektu pn. „Folklor Łowicki” – wdrożenie i promocja marki regionalnej Miasta Łowicza oraz największy projekt, który objął renowację zespołu dawnej Kolegiaty Prymasowskiej wraz z utworzeniem kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego w parku Błonie.

Suma pozyskanych środków na inwestycje z Funduszy Europejskich w Łowiczu w latach 2004 -2013 wyniosła prawie 72 mln zł, a oprócz tego jeszcze było finansowanych szereg drobnych przedsięwzięć. Podczas pikniku prezentowane również były najważniejsze projekty unijne województwa łódzkiego.

Następnie na scenie zaprezentowali się przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i związków działających w Łowiczu i na terenie ziemi łowickiej. Wśród nich byli: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Tacy Sami” WTZ Parma, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Edukacyjne „KARINO”, Łowickie Stowarzyszenie „Dać Szansę”, Centrum Wolontariatu „Nadzieja”, Caritas WTZ Urzecze, Stowarzyszenie Łowicki Klub Amazonek, Polski Związek Niewidomych, Klub Seniora „Radość”, Środowiskowy Dom Samopomocy, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Łowickie Stowarzyszenie Abstynenckie „Pasiaczek”, Stowarzyszenie Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane „RENIA”, Miejsko-Powiatowe Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Okręgowy Hufiec Pracy, Sekcja taneczna „Stokrotka” z Gimnazjum w Popowie oraz Stowarzyszenie Zespół Integracyjny „Furkotki”.

Dopełnieniem scenicznych prezentacji były liczne stoiska informujące o działalności łowickich stowarzyszeń, organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Wśród nich w sposób szczególny wyróżniała się kopuła sferyczna, w której w ramach ogólnopolskiego Dnia Otwartych Funduszy Europejskich prezentowane były najważniejsze inwestycje, jakie zostały zrealizowane na terenie województwa łódzkiego przy wsparciu z Funduszy Europejskich.

Można było zapoznać się m.in. z symulatorem lotu śmigłowcem czy robieniem zdjęć wirtualnego obrazu własnego ciała. Własne stoiska przygotowały również. Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Łódzkiego w Łowiczu.

Tradycyjnie podczas pikniku zorganizowane zostały liczne konkursy: plastyczny, sportowy oraz wiedzy ma temat Unii Europejskiej. W tym dniu w ramach ogólnopolskiej akcji promocyjnej pt. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” można było bezpłatnie zwiedzić Muzeum i Bazylikę Katedralną w Łowiczu.

Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie V Pikniku Europejskiego. Szczególnie Pani Bożenie Górczyńskiej i Henryce Kubicy z Miejsko-Powiatowego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, które koordynowały przedsięwzięcie.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]