Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 września 2020
Ponad 120 osób wzięło udział w XVII Rajdzie Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty z Łowicza do Kompiny, zorganizowanym przez PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu i Urząd Gminy w Nieborowie. Głównym celem rajdu było uczczenie 81. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i bitwy nad Bzurą oraz przypomnienie historii łowickiego pułku piechoty w czasie działań bojowych we wrześniu 1939 r.
Rajd odbył się, 12 września 2020 r. w formie pieszej i rowerowej. W tym roku, zrezygnowano z trasy kajakowej. Grupa piesza miała do pokonania ok. 10 km. Trasa prowadziła wzdłuż rzeki Bzury przez miejscowości Łowicz, Zabostów i Kompinę. Komandorką grupy pieszej była Teresa Wojciechowska.

Trasa rowerowa miała dwa warianty. Pierwszy o długości 45 km (Łowicz – Gągolin Południowy – Nowy Dębsk – Kozłów Szlachecki – Kęszyce – Patoki - Kompina – Zabostów – Łowicz). Prowadził nią Adam Szymański. Drugi o długości 30 km (Łowicz – Mysłaków – Nieborów – Bednary – Kompina – Łowicz). Poprowadził nią Andrzej Słomski. Wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się razem w Kompinie. Punktem docelowym był cmentarz wojenny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach żołnierzy września. Kwiaty złożyli również przedstawiciele samorządu Gminy Nieborów.

Rowerzyści zanim wyruszyli na szlak, udali się również na cmentarz katedralny w Łowiczu, gdzie pochowany został dowódca 10 pp. Marian Krukowski. Na jego grobie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Odwiedzono również kwatery w Nowym Dębsku, gdzie pierwotnie pochowany był major Zygmunt Roszkowski, dowódca III batalionu, kwaterę żołnierską w Kozłowie Szlacheckim, gdzie pochowano kilku żołnierzy z 10 pułku piechoty oraz kwatery żołnierskie na cmentarzach w Nieborowie i Bednarach.

Wśród uczestników rajdu, jak co roku, nie zabrakło członków Stowarzyszenia Historycznego 10 PP, którzy w drogę pojechali na odtworzonych rowerach wojskowych PWU XX wz 1935. Byli również uczniowie i nauczyciele SP nr 1, ZSP Nr. 2 RCKUiP w Łowiczu, członkowie Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, grupa cyklistów z Gąbińskiego Klubu Rowerowego, Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha"” i PTTK w Łowiczu.

Rajd zakończyło wspólne ognisko, konkurs wiedzy historycznej oraz konkurencje wojskowo sprawnościowe.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]