Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 sierpnia 2021
Członkowie Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha”, działającego przy oddziale PTTK w Łowiczu nie tylko jeżdżą po ziemi łowickiej, ale również organizują wyprawy po Polsce. Szczególnie sprzyja temu czas wakacji. Tym razem na wakacyjną wyprawę rowerową wybrali Podlasie i Litwę. Swoją podróż rozpoczęli, 7 lipca 2021 r. w Hajnówce, do której dojechali pociągiem. Po zwiedzeniu okazałego Soboru Świętej Trójcy następnie udali się do Białowieży, gdzie razem z przewodnikiem PTTK Romanem wzięli udział w spacerze po Rezerwacie Ścisłym w Białowieskim Parku Narodowym.
Drugi dzień wyprawy rozpoczęli od przejechania Szlaku Dębów Królewskich, by następnie udać się do Narewka, gdzie zwiedzili małą galerię ze zbiorami, ukazującymi twórczość miejscowych artystów i rękodzielników. Kolejnym punktem wyprawy był Zalew Siemianówka oraz Gródek. Następnego dnia ruszyli Szlakiem Tatarskim odwiedzając meczety w Kruszynianach i Bohonikach. Czwartego dnia obejrzeli Muzeum Ziemi Sokólskiej i nawiedzili Sanktuarium Maryjne w Sokółce. Udali się również do Augustowa.

Podczas spaceru po mieście, odwiedzili m.in. słynną restaurację Albatros i ławeczkę na której siedzi, nie mniej słynna, Beata. Dziewczyna uwieczniona została w znanej piosence pt. Siedem dziewcząt z Albatrosa, autorstwa Piotra Szczepanika i wykonywanej przez Janusza Laskowskiego. Następnego dnia udali się do Sanktuarium w Studzienicznej oraz wzięli udział w rejsie po Kanale Augustowskim, którego atrakcją jest pokonywanie śluz wyrównujących poziom wody.

Podczas wyprawy, niezapomnianym wydarzeniem był udział w koncercie Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, który odbył się w synagodze w Sejnie. Na trasie wyprawy znalazł się również słynny pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach.

Przebywając na Podlasiu udali się również na Litwę do miejscowości Druskienniki. Miejscowość ta nie znalazła się przypadkowo na trasie ich wyprawy, ponieważ w 1920 roku stacjonował w niej 10 Pułk Piechoty, zanim na stałe przybył on do Łowicza w 1921 r. Nad brzegiem Niemna odnaleźliśmy skromny wojenny cmentarz żołnierzy polskich 1914-1918. Spędzając tutaj dwa dni, pojeździliśmy po licznych ścieżkach rowerowych biegnącymi wokół Druskiennik oraz zwiedziliśmy to piękne uzdrowisko z licznymi atrakcjami turystycznymi – mówił relacjonując wyprawę Adam Szymański z łowickiego PTTK. Część ekipy, która pozostała w Sejnach udała się do Krasnogrudy, gdzie znajduje się dworek Czesława Miłosza, a kolejnego dnia do Puńska. Wszyscy zakończyli wyprawę, 16 sierpnia w Suwałkach.

Był to kolejny obóz rowerowy zorganizowany przez „Szprychę”, który z pewnością pozostanie na długo w pamięci jego uczestników. Na szlaku spotkaliśmy się z wielokulturowością tamtejszych terenów. Drogi nasze wiodły często poprzez lasy i pola, a pod kołami mieliśmy bruk. Oprócz przekręcenia ok. 500 km, był czas na spacery, koncert, spływ i degustację regionalnych potraw: kartaczy, babek i kiszek ziemniaczanych. Dla jednych z nas była to pierwsza wyprawa w te terenu. Inni przywoływali wspomnienia sprzed lat. Poszły dwie dętki, jedna opona i suport. Ale daliśmy radę. – cieszą się uczestnicy wyprawy.

Gdzie pojadą w przyszłym roku? Zobaczymy. Plany już są!



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]