Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
2 stycznia 2014
Tradycyjnie w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia burmistrz Krzysztof Jan Kaliński spotkał się z mieszańcami Łowicza, aby wspólnie przywitać nowy 2014 rok. Zanim otwarto szampana i wystrzelono fajerwerki złożył on zebranym na Starym Rynku mieszkańcom serdeczne, noworoczne życzenia.
Burmistrz życzył Łowiczanom, aby przyszły rok, był rokiem szczęśliwym i obfitował tylko w radosne wydarzenia. Aby podczas jego trwania spełniły się mieszkańcom wszystkie marzenia. Ich spełnienie, zaznaczył, zależy jednak tylko, wyłącznie od nas samych. Jeśli będziemy o tym pamiętać, tak właśnie się stanie.

Punktualnie o godz. 24.00 wystrzeliły korki od szampanów, a Łowiczanie złożyli sobie serdeczne życzenia. Spotkanie noworoczne zakończył pokaz sztucznych ogni, których tej nocy nie brakowało na łowickim niebie. Jak dawniej świętowania Sylwestra.

Historia zabawy sylwestrowej zaczęła się w roku 999. Wówczas Rzym oraz inne kraje chrześcijańskiej Europy wpadły w wielkie przerażenie sądząc, że nastąpi koniec świata przepowiadany w proroctwach Sybilli. Kilka minut po północy przerażenie zmieniło się w wielka radość.

Ludzie wybiegli tłumnie na ulice, śpiewali i tańczyli przy blaskach pochodni a papież Sylwester II udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa „urbi et orbi” – „miastu i światu”, które do dzisiaj każdego pierwszego dnia nowego roku, udzielane jest przez kolejnych papieży. Imieniem papieża nazwano wówczas ostatni dzień starego roku. W ten sposób pojawiła się tradycja sylwestrowa.

W Polsce, sylwestrowe bale i zabawy rozpoczęły się dopiero w XIX wieku. Głownie urządzano je tylko w miastach i w bogatych domach. Dziś w tym czasie bawi się każdy, a miejsce zabawy zależy już tylko od nas samych.






design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]