Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 grudnia 2022
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt kościelnych w roku, obchodzone na pamiątkę narodzenia Jezusa Chrystusa. Obok wymowy religijnej, posiada ono ogromny wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, raduje serca i przysparza miłości. Świętom tym towarzyszyła zawsze bogata obrzędowość sakralna i świecka. Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych ukazujących przyjście na świat Zbawiciela.
Tradycję tę zapoczątkował święty Franciszkowi z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 r. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia ludzie budują szopki. Kontynuując te piękną tradycję burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński ogłosili 14. edycję konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową.

Głównym celem konkursu, było przypomnienie i kontynuacja tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz pobudzenie inwencji twórczej, w zakresie przygotowania szopek, nawiązujących do tradycji regionalnych. Konkurs miał również rozbudzić zainteresowania polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi poprzez pokazanie w nich piękna lokalnego krajobrazu oraz zabytków architektury Łowicza i ziemi łowickiej, a także elementów folkloru i historii regionu.

Na konkurs tym razem wpłynęło 27 prac. Do oceny zostało zakwalifikowanych 25 prac, zaś 2 zostały odrzucone ze względu na niespełnienie warunku konkursu (ich autorzy nie byli mieszkańcami Łowicza). Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola; klasy I – III szkoły podstawowe i klasy IV – VIII szkoły podstawowe.

W kategorii przedszkola:
I MIEJSCE – ANTONI PEŃSKO
II MIEJSCE – ŁUCJA SZCZEPAŃSKA
III MIEJSCE – ZUZANNA SKONECZNA

W kategorii klasy I-III szkoły podstawowe:
I MIEJSCE – MAGDALENA ŻELAŹKIEWICZ
WYRÓŻNIENIE – ZOFIA DRÓŻDŻ

W kategorii klasy IV-VIII szkoły podstawowe:
I MIEJSCE – SZYMON STACHNAL
II MIEJSCE – IWO JELONEK
III MIEJSCE – GIANNI LISAI

Oprócz w/w nagród przyznano:
  • Nagrodę Burmistrza Miasta Łowicza – LEONARD GORĄCY
  • Nagrodę Koła Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu – ALICJA BRZEZIŃSKA
  • Nagrodę Dyrektora Miejskiej Biblioteki im. A. K. Cebrowskiego – OLIWIER TROJANOWSKI
  • Nagrodę Dyrektora Łowickiego Ośrodka Kultury – JAKUB KOŁUCKI
Dyplomy za udział w konkursie otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się wczoraj, 19 grudnia 2022 r. w kościele Ojców Pijarów. Wystawę prac można podziwiać w nawie bocznej kościoła do końca stycznia 2023 roku.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]