Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 kwietnia 2023
Klub Turystyki Kolarskiej „Szprycha” działający przy łowickim oddziale PTTK zaprasza do udziału w Rajdzie „Śladami Teodora Goździkiewicza w 120. rocznicę urodzin”. Rajd odbędzie się 16 kwietnia 2023 r. Trasa prowadzić przez z Łowicza przez – Jastrzębia – Pilaszków – Dąbkowice Dolne – Bocheń – Ostrów – Maurzyce – Szymanowice – Świeryż – Niedźwiada – Łowicz. W sumie rowerzyści będą mieli do pokonania 35 km. Na trasie przejazdu przewidziane jest ognisko w scenerii dzikiej przyrody. Prowiant na ognisko we własnym zakresie.
Zbiórka uczestników rajdu o godzinie 10.00 na Starym Rynku w Łowiczu. Chętni otrzymają odpłatnie okolicznościowy znaczek oraz naklejkę do książeczki rowerowej. Uczestnicy biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność.

Teodor Goździkiewicz urodził się 16 kwietnia 1903 roku w Dąbrowie Wielkiej niedaleko Sieradza. W 1924 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie w Łowiczu i podjął pracę nauczyciela, najpierw w Kompinie, a następnie w Bocheniu, gdzie był kierownikiem szkoły. W roku 1923 zadebiutował jako poeta na łamach czasopisma „Łowiczanin”. W czasie okupacji działał w podziemiu bocheńskim i pełnił funkcję zastępcy komendanta AK na gminę Dąbkowice.

Brał udział w przyjmowaniu zrzutów lotniczych na terenie powiatu łowickiego, a także w tajnym nauczaniu. Po wsypie w grudniu 1943 roku ukrywał się w różnych miejscowościach w pobliżu Bochenia, m.in. w Szymanowicach, Maurzycach, Ostrowie, Dąbkowicach i Mystkowicach. Po wojnie zajął się pracą literacką i dziennikarską. Przez krótki czas mieszkał w Łodzi, a następnie w Warszawie, gdzie zmarł nagle w 1984 roku i tam został pochowany.

W swojej twórczości literackiej zajmował się tematyką wiejską, historyczną, łowiecką, biograficzną, a głównie przyrodniczą, która w większości była przeznaczona dla młodzieży.

Doceniając ogromny wkład w literaturę polską oraz w walkę o niepodległość naszego kraju, chcemy uczcić postać Teodora Goździkiewicza poprzez zorganizowanie wycieczki rowerowej, której trasa będzie przebiegać przez miejscowości, gdzie w czasie okupacji działał w konspiracji, a później się ukrywał.

Głównym punktem wycieczki będzie zwiedzanie izby historycznej oraz przygotowanej przez bibliotekę w Bocheniu wystawy poświęconej twórczości Teodora Goździkiewicza. Zarówno biblioteka jak i izba historyczna mieszczą się w budynku dawnej szkoły w Bocheniu, w której przez wiele lat pracował bohater naszej wycieczki.

Źródło: KTK „Szprycha”



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]