Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
6 grudnia 2013
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu spotkali się z członkami 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Spotkanie obu grup odbyło się 29 listopada 2013 r. na terenie opolskiej Brygady.
Dlaczego to spotkanie było takie ważne? Co łączy Brygadę oraz 10 Pułk Piechoty?

Łącznikiem jest osoba płk. Piotra Wysockiego patrona Brygady. W Powstaniu Listopadowym, dokładnie 25 maja 1831 r. Piotr Wysocki objął dowodzenie 10 Pułkiem Piechoty Liniowej (formacji, której tradycję kultywował 10 Pułk Piechoty z Łowicza, m.in. w elemencie odznaki pułkowej).

Głównym celem spotkania, w którym wzięli także liczni goście, żołnierze i pracownicy cywilni była chęć oddania hołdu powstańcom listopadowym, w tym szczególnie wspomnianego wyżej pułkownikowi Piotrowi Wysockiemu – patronowi żołnierzy z opolskiej jednostki.

Pierwsza część uroczystości odbyła się na terenie opolskiej Brygady przed pomnikiem pułkownika Piotra Wysockiego - patrona logistyków. Wszystkich przybyłych na uroczystość gości przywitał dowódca brygady pułkownik Adam Słodczyk. Pod pomnikiem bohatera nocy listopadowej, jak co roku o tej porze wartę zaciągnęli żołnierze 10.

Opolskiej Brygady Logistycznej. Następnie został odczytany „Apel Pamięci”, a kompania honorowa oddała salwę honorową. Delegacje gości i reprezentacje batalionów uczestniczące w obchodach, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohatera nocy listopadowej.

Druga część obchodów przeniesiona została do Klubu 10 Brygady Logistycznej, gdzie pułkownik Adam Słodczyk w swoim wystąpieniu nawiązał do postaci pułkownika Piotra Wysockiego inicjatora i bohatera Powstania Listopadowego, który w swoim życiu kierował się dewizą „Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie”.

Dowódca opolskich logistyków podkreślił rolę i znaczenie, jaką odgrywa postać patrona w życiu jednostki i jej żołnierzy. Następnie zgromadzeni wysłuchali krótkiej prelekcji na temat postaci pułkownika Piotra Wysockiego i jego losach po upadku powstania.

Podczas uroczystych obchodów w Klubie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, zgromadzona publiczność mogła wysłuchać także części artystycznej, która złożona była z piosenek wojskowych z okresu powstania.

W czasie uroczystości „dziesiątkę” reprezentowało 5 przedstawicieli w składzie: Piotr Marciniak, Bartlomiej Gałaj, Piotr Płuszka, Jarosław Włostek i Sławomir Błaszczyk. W promocję Łowicza na święcie patrona włączył się także Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki miasta Łowicza, który dla przedstawicieli Brygady przygotowali upominki z „łowickimi motywami”.

Jak relacjonował przebieg imprezy Piotr Marciniak, prezes łowickiej „dziesiątki” wizyta w Brygadzie daje nadzieje, że tradycje 10 Pułku Piechoty, będą pielęgnowane i kultywowane jak to miało miejsce jeszcze nie tak dawno temu, przez współczesne Wojsko Polskie.

Skąd pomysł w Stowarzyszeniu o nawiązaniu kontaktu z Brygadą?

Odpowiedź nie jest prosta. W Opolu istniała inna formacja oprócz logistyki. Była nią: 10 Opolska Brygada Zmechanizowana im. płk. Piotra Wysockiego (10 BZ) została sformowana w 1994 roku, w garnizonie Opole, w składzie 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej.

Jednostka została zorganizowana na bazie rozformowanego 10 Pułku Zmechanizowanego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 105/MON z 14 lipca 1995 brygada kultywowała tradycje:

  • 10 Regimentu Pieszego Ordynacji Rydzyńskiej (1775 – 1794)
  • 10 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego (1806 – 1813)
  • 10 Pułku Piechoty Liniowej Królestwa Kongresowego (1830 – 1831)
  • 10 Pułku Piechoty (1919 – 1939)
  • 10 Pułku Piechoty we Francji (1940)
  • 10 Pułku Piechoty w ZSRR (1944 –1945)
  • 10 Pułku Piechoty (1952 –1955)
  • 10 Pułku Czołgów Średnich (1957 – 1989)
  • 10 Pułku Zmechanizowanego (1989 – 1993)
W wyniku zmian restrukturyzacyjnych w Wojsku Polskim i rozwiązaniem 10 Dywizji Zmechanizowanej w 1999 Brygadę rozformowano. Sztandar(nawiązywał w motywach do Łowicza i Cieszyna, czyli miast gdzie stacjonował 10 Pułk Piechoty 1918-1939), wraz z tradycjami brygady przekazany został 1 Batalionowi Logistycznemu z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej (do momentu, gdy bataliony tworzyły samodzielne związki taktyczne).

Po kolejnej restrukturyzacji w wojsku, 1 batalion wszedł w skład 10 Opolskiej Brygady Logistycznej nie mogąc dalej jako już niesamodzielna formacja podtrzymywać tradycji „dziesiątek”.

Wszystkie elementy po „dziesiątkach” w tym sztandar 10 zmechanizowanej został przekazany do Muzeum Wojska Polskiego. Dla członków Stowarzyszenia stało się jasne, że trzeba działać by przywrócić tradycje w wojsku po „łowickiej dziesiątce”. Czas pokaże czy się uda. – dodaje Piotr Marciniak.

Foto: Jerzy SMAJDOR, st. szer. Piotr SZCZEMIRSKI (www.10blog.wp.mil.pl)



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]