Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
5 kwietnia 2022
Grupa łowickich przewodników PTTK przeszła szkolenie z oprowadzania turystów po Kryptach Prymasowskich w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu. Szkolenie prowadziła archeolog i historyk sztuki Monika Kamińska, która od ponad pięciu lat, prowadziła badania pod trzema nawami, tej historycznej świątyni.
Podczas egzaminu przewodnicy musieli wykazać się wiedzą ogólną z historii kościoła, prowadzonych prac archeologicznych, ich przebiegu w poszczególnych kryptach, znajomości postaci pochowanych pod świątynią, w tym poszczególnych prymasów Polski, detali architektonicznych oraz elementów sztuki sepulkralnej, sięgając do wydarzeń sprzed wielu wieków.

Warto przypomnieć, że w świątyni, pochowanych zostało 12 Prymasów Polski. Ośmiu z nich w nawach bocznych, a czterech w prezbiterium. Czterech z nich za życia, pełniło funkcję interreksów, czyli byli drugimi osobami w państwie po królu. W czasie bezkrólewia rządzili krajem do czasu wybrania nowego władcy.

W tym czasie Łowicz stawał się „drugą stolicą Polski”. Prymasi mieszkali na zamku, który obecnie zachował się w formie, częściowych ruin. Był to drugi, najważniejszy zamek po Wawelu w Polsce!

Krypty Prymasowskie są nową atrakcją i ważnym punktem na planie turystycznego Łowicza. Można je zwiedzać z przewodnikiem katedralnym oraz z przewodnikami Koła Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej, którzy szkolenie ukończyli z wynikiem celującym.

Przewodnicy dziękują ks. Adamowi Matysiakowi za zaufanie i propozycję współpracy, Monice Kamińskiej za poświęcony czas na szkolenia i przygotowanie do prowadzenia po podziemnej trasie turystycznej oraz Marzenie Bajon, przewodniczce katedralnej i koleżance z PTTK za wsparcie tych działań.

Źródło: Koło Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]