Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 października 2021, 17:00

Na łowickim rynku wydawniczym w październiku 2021 r. pojawi się kolejna cenna publikacja. Dotyczyć ona będzie dialektu Księstwa Łowickiego. Projekt pn. „Dialekt Księstwa Łowickiego wersja dla każdego” jest kontynuacją, realizowanego w 2020 r. przez Łowicki Ośrodek Kultury we współpracy z Miejską Biblioteką im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu zadania pn. „Z gwarą za pan brat! Działania promujące dialekt łowicki.”

Przeprowadzone zostały wówczas warsztaty gwarowe dla dzieci i młodzieży, które wskazały Organizatorom konieczność utrwalenia gwary również w wersji filmowej, uzupełnionej o publikację z tekstami informacyjnymi oraz słownikami gwarowymi dotyczącymi tematów ukazujących bogactwo kultury ludowej regionu łowickiego.

Do współpracy przy rozwinięciu zadania zaproszone zostały więc twórczynie ludowe: Joanna Bolimowska, Barbara Frątczak i Anna Staniszewska, które znajomość gwary wyniosły z domów rodzinnych.

W wydawnictwie znajdą się teksty autorstwa Karoliny Wandy Rutkowskiej oraz Marzeny Kozaneckiej – Zwierz poświęcone dziewięciu tematom: Strój ludowy na Ziemi Łowickiej, Chata łowicka, Budownictwo, Potrawy regionalne, Darcie pierza, Tradycje bożonarodzeniowe, Tradycje wielkanocne, Żniwa, Wesele, Godki z babcinej szuflodki, poprzedzone obszernym wstępem opowiadającym o oryginalności kultury ludowej Łowickiego. Przybliżą one najważniejsze informacje o dawnym Księstwie Łowickim, jego mieszkańcach, ich życiu codziennym i rodzinnym.

O tych samych sprawach opowiedzą gwarą twórczynie ludowe w krótkich filmach nagranych w przestrzeni ekspozycji etnograficznej Muzeum w Łowiczu, mini skansenu w Łowiczu oraz skansenu w Maurzycach. Opracowały one również słowniki gwarowe towarzyszące tekstom. Dzięki temu każdy czytelnik, widz z łatwością będzie mógł zapoznać się z dialektem łowickim. Kolejność filmów odpowiadać będzie kolejności tekstów i słowników gwarowych w wydawnictwie.

Wydawnictwo i płyta adresowane są do osób interesujących się łowicką kulturą ludową, służyć mogą jako pomoc dydaktyczna w lekcjach regionalnych, które poprzez słowo pisane oraz mówione przybliżą bogactwo życia Księżaków Łowickich. Mogą być również punktem wyjścia do dalszych zainteresowań zaprezentowaną tematyką.

Spotkanie promocyjne odbędzie się w środę, 27 października 2021 r. o godz. 17.00 w sali Łowickiego Ośrodka Kultury.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]