Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 kwietnia 2023
Trwają przygotowania do wydania trzeciej części „Dialektu Księstwa Łowickiego – wersja dla każdego”. Prace nad tym ważnym projektem kulturalnym prowadzi Łowicki Ośrodek Kultury, który na ten cel otrzymał dofinansowanie w kwocie 20.000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie ma na celu łączyć treści przekazywane gwarą w formie filmowej z wydawnictwem, które ma mieć formę kompendium na temat dziedzictwa kulturowego regionu.
Tym razem ŁOK skupi się na dokumentowaniu niematerialnych przejawów łowickiej kultury ludowej - wybranych aspektów życia wsi. Opracowane zostaną następujące tematy:

1. Dzieci i dziadkowie w gospodarstwie wiejskim – jak traktowano małoletnich i osoby starsze, jakie były ich „zadania” w gospodarstwie. Praca dzieci w gospodarstwie, pomoc dziadków w wychowywaniu wnucząt.

2. Zaloty - kiedy i przy jakich okazjach możliwe było staranie się o czyjeś względy i okazywanie wzajemnego zainteresowania. Uroczystości religijne, obrzędowe jako okazja do spotkań.

3. Jak ochronić bliskich i domostwo przed nieszczęściami – magia ochronna w życiu codziennym z użyciem przedmiotów pobłogosławionych podczas obrzędów liturgicznych; symbole związane ze świętami liturgicznymi.

4. Medycyna ludowa – mądrość ludowa w wiejskim wydaniu. Jak leczono ludzi i zwierzęta w gospodarstwie, ziołolecznictwo, przesądy związane ze zdrowiem.

Dodatkowo zarejestrowany zostanie obrzęd Matki Boskiej Gromnicznej, pieśni maryjne w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”. Projekt będzie realizowany z udziałem twórczyń ludowych i skierowany do odbiorców zainteresowanych kulturą ludową w tym etnografów, nauczycieli i młodzieży.

Autorami wniosku do programu „Kultura ludowa i tradycyjna" są Maciej Malangiewicz (Łowicki Ośrodek Kultury) i Marzena Kozanecka-Zwierz (Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego).

Pierwszą i druga część filmową projektu (2021-2022) można obejrzeć na stronie: www.youtube.com/@owickiosrodekkultury9468/playlists Projekt i grafika Jacek Rutkowski.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]