Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 grudnia 2021
Muzeum w Łowiczu zaprasza na uroczyste podsumowanie projektu pt. „Modne – Łowickie”, działania artystyczne i użytkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, realizowanego w 2021 roku i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt realizowany był w oparciu o największą w kraju, znajdującą się w zbiorach Muzeum w Łowiczu, kolekcję ubiorów Księżaków Łowickich. Jego głównym celem była prezentacja stroju łowickiego jako źródła do tworzenia współczesnej mody, sztuki artystycznej i użytkowej odwołującej się do bogactwa muzealnych zbiorów i fachowej wiedzy etnograficznej.

Uroczyste podsumowanie projektu pt. „Modne – Łowickie” odbędzie się 19 grudnia 2021 r. o godz. 16:00. UWAGA! Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 13 grudnia, będzie można odebrać w kasie muzeum.

Podczas spotkania odbędzie się:
  • uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej projektów odzieży dziecięcej, inspirowanych strojem łowickim, wykonanych przez studentów Instytutu Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
  • promocja publikacji dla dzieci „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarza stroju łowickiego.
  • występ Dziecięcego Zespołu Ludowego „Kocierzewiacy”.
Warto przypomnieć, że projekt pt. „Modne – Łowickie”, składał się z kilku zadań. Wśród n nich były:
  • Wykład online dla studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi pt. „Modne – łowickie. Strój ludowy z regionu jako historyczne źródło inspiracji” (maj)
  • Konkurs na projekt dziecięcej odzieży inspirowanej strojem łowickim dla studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (lipiec –listopad)
  • Wystawy pokonkursowe w:
    – Akademickim Centrum Designu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (listopad)
    – Muzeum w Łowiczu (grudzień)
  • Opracowanie i druk publikacji dla dzieci „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego” z artystycznymi ilustracjami i fotografiami eksponatów ze zbiorów Muzeum w Łowiczu (maj – grudzień)
  • Warsztaty rękodzielnicze dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez twórców ludowych połączone z wykładem o stroju łowickim i zwiedzaniem muzeum (listopad)
  • Warsztaty plastyczne dla dzieci dotyczące stroju z wykorzystaniem publikacji – elementarza stroju łowickiego, a także opracowanych tablic edukacyjnych, połączone ze zwiedzaniem muzeum (grudzień)
  • Podsumowanie projektu w Muzeum w Łowiczu, połączone z prezentacją wystawy pokonkursowej i promocją publikacji „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego” (19 grudzień).
Źródło. http://muzeumlowicz.pl/



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]