Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 marca 2014
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu i pasjonat militariów Krzysztof Wroński, natrafili w okolicach wsi Bogoria, leżącej na terenie powiatu łowickiego, na fragment skrzydła samolotu sprzed II Wojny Światowej. Było ono przechowywane przez 70 lat w jednym z gospodarstw.
Tydzień temu dokonano oględzin znaleziska, z którego wynika, że jest tzw. „lotka” prawego skrzydła samolotu PZL 23 „Karaś”. Był on polskim lekkim bombowcem i samolotem rozpoznawczym in. liniowym zaprojektowanym w połowie 1930 r. przez Stanisława Praussa w Państwowych Zakładach Lotniczych w Warszawie. Używany był przez polskie lotnictwo w kampanii wrześniowej.

W analizie znaleziska wzięli udział Wojciech i Szymon Tomaszewscy, pasjonaci lotnictwa z Fundacji „Było nie minęło”. Odkrycie jest niezwykle ciekawe, gdyż do tej pory zachowało się jedynie kilka części tak dużej wielkości z samolotów przedwojennego, polskiego lotnictwa wojskowego. Głównie stanowią je pojedyncze blachy z poszycia.

Odnaleziony fragment samolotu posiada ślady po kulach oraz oryginalny lakier, dzięki czemu można dowiedzieć się, w jaki sposób były malowane samoloty w 1939 r. Nie był to kolor zielony, ale brązowy.

Szybka decyzja Krzysztofa Wrońskiego oraz członków Stowarzyszenia dała efekt w postaci wizyty u „dziesiątaków” ekipy „Było nie minęło”. Warto przypomnieć, że byli oni już gościem programu:
www.tvp.pl/vod/audycje/historia/bylo-nie-minelo/wideo/23022013/9968310

Tym razem swoja uwagę fachowcy zwrócili w kierunku odnalezienia pozostałych części samolotu. W tym celu 2 marca 2014 r. obejrzano dokładnie miejsce gdzie odnaleziono „lotkę” oraz wytypowano miejsca ewentualnego upadku samolotu. W poszukiwaniach wziął udział, żyjący świadek katastrofy samolotu i obecny właściciel „lotki” oraz jedenastu „dziesiątaków”.

„Lotka” po konserwacji, decyzją członków Stowarzyszania, zostanie przekazana do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie za pośrednictwem Fundacji „Było nie minęło” A .Sikorskiego. Fragment „Karasia” jest żywym świadkiem Bitwy nad Bzurą, czyli ostatniej potyczki 10 Pułku Piechoty.

Kilka informacji o pochodzeniu lotki steru wysokości:
Części Karasia -pochodził z 34 eskadry rozpoznawczej (stan na 10.09 to 5 karasi i 1 RWD-8)
Samolot rozbił się przy przymusowym lądowaniu po wcześniejszym ostrzelaniu, przy zapadającym zmierzchu 11 września 1939 r. pod Sobotą nad Bzurą.

Załoga w składzie;
  • pilot por. Kosmowski
  • por. obs. Michalak
  • strz. samol. Wawrzak
Wszyscy przeżyli i powrócili do eskadry.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]