Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
6 października 2021
Zachęcamy do obejrzenia na naszej stronie, w strefie VIDEO, kolejnego filmiku powstałego w ramach projektu „Muzyka u źródła – Księstwo Łowickie” autorstwa młodego muzyka ludowego Jeremiego Kowalskiego. W każdym z nich poruszone są tematy instrumentów i muzyki rodzimej na ziemi łowickiej (Księżackiej) tj. Kujawiak, Kujon czy Oberek oraz opis klasycznej kapeli regionu łowickiego.
W Łowiczu istnieje bardzo wiele kapel grających muzykę ludową, lecz zwykle jest ona stylizowana na ludową, a nie autentyczna. W drugim odcinku serii Jeremi Kowalski przybliża nam uwielbianego w naszym regionie „Kujona”. Dowiemy się także czym jest rubatowanie (*rubare – z włoskiego „skraść”).

Usłyszymy kapelę ludową w składzie: Jeremi Kowalski, Kinga Foks, Michał Sierota oraz gościnnie mistrza muzyki regionu Sławomira Czekalskiego.

W kolejnych filmikach będą poruszane tematy instrumentów i muzyki rodzimej dla ziemi Księżackiej, opis klasycznej kapeli regionu łowickiego oraz wywiad z ostatnim mistrzem tej muzyki regionu – Sławomirem Czekalskim. Warto sięgnąć do źródeł. Polecamy! Projekt uzyskał dofinansowanie z Łowickiego Ośródka Kultury w ramach tegorocznej edycji konkursu „Małe Granty 2021”.




design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]