Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
2 lutego 2022
W Szkole Podstawowej Nr 2 im Adama Mickiewicza w Łowiczu, zostało zorganizowane spotkanie indywidualne, podsumowywujące „XI Kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy”, której organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu.
Miejsce spotkania nie było przypadkowe, bowiem nauczyciele i uczniowie tej szkoły, co roku, bardzo licznie wspierają zbiórkę PTTK. W ostatniej kweście wzięło udział aż 70 uczniów i 17 nauczycieli!

Wcześniej, ze względu na obostrzenia sanitarne, nie było możliwości zorganizowania takiego spotkania. Dlatego, gdy tylko pojawiła się taka możliwość, skorzystano z okazji, by wszyscy zainteresowani, mogli wziąć w nim udział.

Adam Szymański, prezes PTTK Oddział w Łowiczu podziękował nauczycielom i uczniom za włączenie się w zbiórkę.

Szczególne wyróżniając dyrektor szkoły Ewę Chudzyńską oraz nauczycielkę Monikę Dziedzic, za pomoc i koordynację całego przedsięwzięcia z ramienia szkoły. Obie Panie również uczestniczą w kweście, dając uczniom, piękny przykład swoją postawą.

- Dziękujemy za okazane nam wsparcie i zaufanie. Cieszymy się, że coraz więcej uczniów bierze udział w naszej akcji i że zawsze możemy na Was liczyć. Jak dotąd jesteście jedyną, łowicką szkołą podstawową, która tak licznie wspiera naszą kwestę. Jesteśmy Wam za to, bardzo wdzięczni. – mówił Szymański.

Warto zaznaczyć, że nieco mniej liczną delegację szkolną, wspierającą kwestę, tworzy jeszcze tylko młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu na Blichu, której przewodzi nauczycielka Milena Wojda - Wróbel.

- Możecie chodzić z wysoko podniesioną głową i przy każdym wyremontowanym przez nas nagrobku mówić, że również przyczyniliście się do jego odnowienia, że w ten sposób uratowaliście kolejną cząstkę historyczną naszego miasta. Mam nadzieję, że za Waszym przykładem w przyszłości, pójdą również inne szkoły. Bo udział w kweście to nie tylko zbieranie pieniędzy ale również doskonała lekcja patriotyzmu lokalnego! Miejsce w kwestarskim gronie, znajdzie się dla każdego – mówił obecny również na spotkaniu Jacek Rybus, organizator kwesty z ramienia PTTK.

Każda z osób biorąca udział w spotkaniu, oprócz gratulacji otrzymała z rąk organizatorów kwesty, specjalny dyplom podziękowania. Będzie on na pewno miłą pamiątką i zachętą do dalszej współpracy z PTTK w przyszłości.

Warto przypomnieć, że podczas ostatniej zbiórki w 2021 r. zebrano rekordową kwotę pieniędzy, która wynosiła 24.367,77 zł. Dla porównania w 2019 r. zebrano. 19.771,15 zł., a w 2020 r. kwesta nie odbyła się ze względu na pandemię. Wszystkie zebrane środki przeznaczone zostaną zgodnie z celem na renowację kolejnych, zabytkowych grobów na łowickich cmentarzach.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]