Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
1 grudnia 2021
Kacper Pałatyński, Łowiczanin i tegoroczny maturzysta Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 m. Władysława Grabskiego w Łowiczu, po raz czwarty, obronił tytuł Mistrza Polski w Yoyo. Mistrzostwa Polski w yoyo rozegrane zostały w sobotę, 27 listopada 2021 r. w Klubie Firlej we Wrocławiu.
YoYo/Jojo (inaczej zwane kołem Maxwella) to rodzaj zabawki w postaci ciężarka-szpulki zawieszonego na sznurku. Ciężarek, opuszczony na sznurku trzymanym za nieumocowany koniec, rozwija go wpadając w ruch obrotowy. Po pełnym rozwinięciu sznurka ciężarek zachowuje moment pędu ruchu obrotowego i nawijając sznurek wędruje w górę.

Istnieje wiele teorii o pochodzeniu jojo, lecz prawdopodobnie wywodzi się ono z Chin.

Żeby efektywnie i efektownie bawić się jojo, trzeba przełożyć część sznurka przez pętlę na jego końcu tworząc inną pętlę, której wielkość można dostosować do wielkości palca. Następnie włożyć palec w pętelkę ze sznurka i dokładnie zawinąć sznurek na osi, po czym opuścić jojo i w odpowiednim momencie szarpnąć delikatnie do góry.

Obecnie zabawka zmieniła formę. Posiada kulkowe łożysko, które powoduje, iż po opuszczeniu jojo na koniec sznurka, zaczyna się ono kręcić w miejscu. To umożliwia wykonywanie różnego rodzaju sztuczek (tricków). Wydaje się, że to prosta zabawa, ale to tylko złudne wrażenie. Aby być specjalistą w yoyo trzeba wykonać ciężką pracę, polegająca m.in. na wyrobieniu sobie odpowiednich do tego celu, właściwości palców.

Corocznie odbywają się Mistrzostwa Polski w yoyo. Zawody te dzielą się na 6 kategorii: Freestyle i Junior Freestyle (polega ona na trzyminutowym lub dwuminutowym (Junior Freestyle) pokazie umiejętności zawodnika. Tricki najczęściej wymyślane są przez zawodnika. Pokazy oceniają sędziowie za pomocą tzw. klikerów.), X-Division (w której mogą zaprezentować się zawodnicy w innych stylach niż 1A), Ladder (wykonywanie określonych tricków w jak najszybszym czasie), Buddha Sleeper Contest (jak najdłuższy wyrzut yoya) oraz Yoyo Battle (pokazy umiejętności w 3 osobowych zespołach).

Serdecznie gratulujemy Kacprowi obronienia tytułu i życzymy kolejnych sukcesów!



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]