Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
5 kwietnia 2022
Znane są wyniki XI edycji konkursu „Małe Granty 2022”, organizowanego przez Łowicki Ośrodek Kultury. Do konkursu w tym roku zgłoszono 9 propozycji na łączną kwotę 72.255 zł. Celem konkursu jest wzmocnienie relacji partnerskich i form współpracy między Łowickim Ośrodkiem Kultury, a organizacjami pozarządowymi i podmiotami indywidualnymi, działającymi na rzecz kultury miasta Łowicza oraz wspieranie autorskich projektów z dziedziny kultury.
Po wnikliwej analizie zakwalifikowano 5 projektów, które będą realizowane w 2022 r.

Lista zakwalifikowanych projektów.

1. „ARANŻERIA”, Magdalena Jaros, 2.000 zł
W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty z makramy. Makrama to technika wiązania sznurków, za pomocą której możemy wykonać wiele ciekawych dekoracji. Uczy cierpliwości i rozwija kreatywność. W makramie wszystkie węzły są dziełem ludzkich rąk – wykonuje się je bez użycia szydełka, drutów czy igieł. Projekt skierowany jest głównie dla dzieci.

2. „JAN URBANEK – PRZYWRÓCONY PAMIĘCI”, Marta Kosiorek-Frynia, Tomasz Frynia, Paweł Kazimierski, 4.000 zł
Projekt przewiduje powstanie książki opisującej życie i aktywność społeczną Jana Urbanka, włościanina i działacza społecznego. Działał na rzecz Bochenia, Łowicza i okolic na początku XX wieku. Książka ma charakter monograficzno-historyczno-genealogiczny. Opisane są w niej historyczne wydarzenia z Łowicza i okolic, w których Pan Jan Urbanek brał udział.

3. „TKAJ Z NAMI” – Grupa artystyczna SPLOT, 2.500 zł
Projekt przewiduje przeprowadzenie warsztatów tkackich na krosnach uproszczonych, mających na celu zapoznanie uczestników z podstawami tej techniki. Efektem warsztatów będzie szal lub pasiasty bieżnik. Warsztaty poprowadzi wykwalifikowany technik włókiennictwa. Projekt skierowany jest głównie dla młodzieży i osób dorosłych.

4. „BAJKOWE RYMY” – Edyta Tosza, 2.150 zł
Projekt „Bajkowe Rymy” to zbiór wierszyków częściowo ilustrowanych i świetnie nadających się do głośnego czytania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wierszyki pobudzają wyobraźnię, bawią oraz uczą. Nie ma w nich przemocy; zawsze zwycięża dobro, tak samo jak miłość, przyjaźń, empatia, pracowitość, lojalność i wiele innych szlachetnych cech.

5. „PRÓBOWNIA – FILM O ROZWOJU ŁOWICKIEJ SCENY MUZYCZNEJ” – Grzegorz Smela, 5.000 zł
Powstały wg projektu film/reportaż o Próbowni na dziedzińcu Łowickiego Ośrodka Kultury pozwoli zapoznać widza z miejscem, gdzie Artyści mają możliwość realizacji swoich pasji. Reportaż ukazałby także, jak wyjątkowych i różnorodnych Artystów skupia to miejsce. Są to osoby w różnym przedziale wiekowym oraz z różnych środowisk. Łączy ich z tym miejscem jeden wspólny mianownik — zamiłowanie do muzyki.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]