Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 stycznia 2014
Ośmioletnia uczennica pijarskiej szkoły podstawowej, członkini zespołu ludowego „Koderki” - Malwinka Ciesielska z Łowicza, zdobyła I miejsce w XIV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze Wieczne Kolędowanie”, który odbywał się 18-19 stycznia 2014 r. w Niepokalanowie.
W festiwalu organizowanym corocznie przez franciszkanów wzięło udział 56 grup. Wśród nich byli soliści oraz zespoły ludowe. Występ dla malej łowiczanki był debiutem. Nigdy wcześniej nie występowała na tego typu festiwalach. Konkurencja była bardzo silna, a poziom niezwykle wysoki.

Malwinka zaśpiewała dwie kolędy: „Ksinzocek kochany” autorstwa bp. Józefa Zawitkowskiego oraz a calella „Oj! Maluśki!” do której słowa napisała nauczycielka śpiewu Ewa Smercecka. Podczas prezentacji piosenek ubrana była w regionalny strój łowicki, a utwory, napisane zostały w gwarze łowickiej.

Spośród zgłoszonych do konkursu osób wyłoniono 17 laureatów, a z nich 7 osób, które zaśpiewały podczas finałowego koncertu. Malwinka Ciesielska nie tylko zachwyciła swoim śpiewem, ale także tym, co jej „w duszy gra”. Zamiłowaniem do tradycji i folkloru ludowego.

Naszej małej Łowiczance gratulujemy!



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]