Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 czerwca 2022
Od dzisiaj do końca czerwca w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, siedzibie zespołu „Mazowsze” można oglądać wystawę pn. „Łowicki strój ludowy – tradycja żywa”, przygotowaną przez Muzeum w Łowiczu. Wystawa prezentuje piękno i różnorodność łowickiego stroju ludowego, konteksty jego funkcjonowania w tradycyjnej kulturze księżackiej oraz we współczesnej przestrzeni regionu łowickiego.
Plansze wystawy opracowane zostały w 2015 roku, gdy Muzeum w Łowiczu realizowało projekt pn. „Łowicki strój ludowy – tradycja żywa. Działania interdyscyplinarne”, który uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i składał się z działań edukacyjnych, popularyzatorskich oraz badawczych, dotyczących jednego z najbardziej rozpoznawalnych i żywotnych polskich strojów regionalnych, jakim jest strój łowicki.

Przypominamy, że w ramach tego projektu Muzeum w Łowiczu zorganizowało również konferencję popularno - naukową dotyczącą historii i współczesnych kontekstów funkcjonowania stroju łowickiego w kulturze regionu i Polski. Referaty na konferencji wygłosili pracownicy ośrodków naukowych i muzeów zajmujący się badaniem, dokumentowaniem i gromadzeniem polskich i łowickich strojów ludowych.

Pokłosiem tego projektu jest m.in. obecna wystawa, prezentowana w „Karolinie”. To doskonały przykład tego, że pomimo zakończenia projektu, niektóre z jego elementy nadal funkcjonują w przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]