Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
26 maja 2014
72 lalki w strojach ludowych, wśród których znalazła się także para łowicka, prezentowane były podczas tegorocznej III Światowej Wystawy Lalek w japońskim mieście Higashikawa. Para lalek w strojach łowickich pochodziła z prywatnych zasobów Etsuo Miyoshi, z Japonii. Jest on pomysłodawcą różnych wystaw lalek oraz bardzo znanym esperantystą, propagującym na całym świecie międzynarodowy język stworzony w XIX w. przez Polaka Ludwika Zamenhofa. Tegoroczna wystawa w Higashikawie, została poświęcona Polsce i jej tradycjom folklorystycznym.
Esperanto ma oznaczać świat bez barier językowych; Internet z kolei łamie bariery odległości. Japończyk przysłał, więc po esperancku informację o tej ekspozycji malborskim esperantystom, a jeden z nich, Edward Kozyra, przetłumaczył ją i wysłał do zaprzyjaźnionych osób w Polsce. W ten sposób informacja o wystawie w Japonii dotarła do naszego miasta.

Łowickie lalki obok innych, prezentujących polskie regiony etnograficzne, wzbudziły zachwyt wśród odwiedzających wystawę. Japończyk zbierał lalki w strojach ludowych z pomocą esperantystów z całego świata. Jego kolekcja zawiera ponad 800 lalek z 44 krajów.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]