Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 sierpnia 2021
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi otwarta została wystawa pt. „Barwy regionu - folklor województwa łódzkiego”. Ukazuje ona różnorodność kultury ludowej, występującej na tym terenie. Według etnografów na terenie województwa łódzkiego występuje pięć subregionów: łęczycki, łowicki, rawski, opoczyński i sieradzki. Każdy z nich charakteryzuje się innym wzorcem kulturowym, różniącym się miedzy sobą haftem, wycinanką, wyrobami garncarskimi, tańcem, muzyką oraz potrawami regionalnymi. Warto poznać te różnorodność.
Region łowicki słynie z kolorowych wycinanek, ale równie piękne są jednobarwne wycinanki opoczyńsko-rawskie. Słynna jest procesja Bożego Ciała w Łowiczu w czasie której turystów zachwycają stroje łowickie zw. „pasiakami”. Ale podobny status ma procesja Bożego Ciała w Spycimierzu, gdzie do dziś kultywuje się oryginalny zwyczaj układania kwietnych dywanów.

Te i jeszcze inne różnice pomiędzy subregionami stały się inspiracją do powstania wystawy „Barwy regionu - folklor województwa łódzkiego”. Dopełnieniem ekspozycji jest prezentacja zdjęć i książek dotyczących etnografii regionu, pochodzących ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz liczne gadżety ludowe ze zbiorów prywatnych.

Wystawa prezentowana będzie w holu Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi do 31 sierpnia 2021 r. Warto ja zobaczyć!



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]