Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
22 - 24 listopada 2019
Miejsce: Kino "Fenix"
W piątek 22 listopada premierowym filmem Olgi Bieniek KULT.FILM otworzymy listopadowy przegląd DKF „Bez Nazwy”. Zobaczymy też film SUPERNOVA w reżyserii Bartosza Kruhnika – tegorocznego zdobywcę nagrody za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Czeka nas też duże wydarzenie – pokaz specjalny filmu OBŁOKI ŚMIERCI.BOLIMÓW 1915 w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Po sobotnim seansie spotkanie z twórcami. Polski listopad w kinie Fenix.

Piątek 22 XI
  • 17.30 KULT reż. Olga Bieniek
  • 19.30 SUPERNOVA reż. Bartek Kruhlik
Sobota 23 XI
  • 17.00 pokaz specjalny filmu OBŁOKI ŚMIERCI. BOLIMÓW 1915 reż. Irek Skruczaj – po filmie spotkanie z twórcami (wejściówki od 14 XI w kasie kina)
  • 19.30 KULT reż. Olga Bieniek
Niedziela 24 XI
  • 17.00 KULT reż. Olga Bieniek
  • 19.00 SUPERNOVA reż. Bartek Kruhlik
„Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” reż. Ireneusz Skruczaj
Obraz ukazuje nieco zapomnianą już historię, pierwszych, niemieckich ataków gazowych nad rzekami Rawka i Bzura, w drugim roku I Wojny Światowej. Ich celem było przełamania półrocznego frontu pozycyjnego w okolicach Bolimowa, by zdobyć Warszawę.

„31 maja 1915 r. wojska niemieckie użyły przeciwko armii rosyjskiej 264 ton ciekłego chloru wypuszczonego z 12 tysięcy butli rozmieszczonych przed linią okopów rosyjskich. Ilość ta ponad dwukrotnie przewyższała ilość gazu użytą podczas ataku gazowego przeprowadzonego w kwietniu 1915 pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób (dokładna liczba jest nie do ustalenia). Wielu zmarło w szpitalach wskutek zatrucia gazem. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tysięcy ludzi. Do lipca przeprowadzono jeszcze dwa ataki gazowe, z czego jeden nieudany, gdyż wiatr zepchnął gaz na pozycje niemieckie. Pod Bolimowem są liczne cmentarze wojenne (m.in. w: Kolonii Bolimowskiej Wsi, Wólce Łasieckiej, Joachimowie Mogiłach, Huminie).”

Film „Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” zrealizowany został przez młodych twórców, pochodzących z ziemi łowickiej, dzięki zbiórce publicznej Polakpotrafi.pl. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu rekonstruktorów z kraju. Podsumowuje dorobek historyków, archeologów i poety, którzy poświęcili lata pracy przywracaniu pamięci o tej wypieranej ze zbiorowej świadomości zbrodni wojennej i jej ofiarach.

Więcej o filmie na stronie http://oblokismierci.pl/

„Kult.Film” reż.Olga Bieniek
Wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały z życia legendarnego zespołu Kult oraz samego Kazika Staszewskiego. Prawdziwa, emocjonująca i wyczekiwana produkcja o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej więzi z fanami. Zdjęcia do filmu były realizowane w latach 2013-2019. Zostały uzupełnione o materiały archiwalne, również te należące do członków zespołu.

„Supernova” reż. Bartosz Kruhlik
Pełnometrażowy debiut fabularny Bartosza Kruhlika. Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich. Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. Finalnie powstało dzieło brawurowe (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i bardzo mocno angażujące widza, a także gruntownie przemyślane. Doskonały przykład filmowej dyscypliny oraz tego, że można skromnymi środkami opowiedzieć jednocześnie ascetyczną i wielopoziomową historię, która – choć w kinie trwa zaledwie 78 minut! – porywa, niepokoi, nieustannie trzyma na skraju fotela. Świetnie skonstruowany scenariusz ogranicza ekranowe zdarzenia do jednego miejsca, czasu i akcji. W większości nieznani aktorzy grają niezwykle uważnie, bez szarż. Wszystko to tworzy duszną, pełną rozsadzającego napięcia atmosferę. Tempo narracji stale przyspiesza i nie wydaje się, by miało zwolnić. POLECAMY !!!

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]