Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 stycznia 2025
W Łowicki Ośrodek Kultury, 11 stycznia 2025 r odbył się Koncert Noworoczny Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” pn. „65 lat na scenie”. Wydarzenie, jak co roku, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Łowicza i ziemi łowickiej. Sala Kina Fenix, wypełniła się po brzegi rodzicami, przyjaciółmi zespołu i miłośnikami łowickiej kultury ludowej.
Wśród nich byli Burmistrz Miasta Łowicza Mariusz Siewiera, zastępca burmistrza Jacek Kłos, były kierownik zespołu Eugeniusz Strycharski oraz prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział w Łowiczu Anna Staniszewska

Zespół „Koderki”, liczy obecnie ponad 70 członków w różnym wieku. Koncert został tak przygotowany aby mogli zaprezentować się wszyscy artyści. Występ podzielony był na dwie części. W pierwszej zaprezentowane zostały kolędy i pastorałki. W drugiej, tańce z różnych regionów Polski.

Najmłodsza grupa zaprezentowała krakowiaki, średnia tańce śląskie, a całość zwieńczył tradycyjnie program łowicki, który wykonało 14 par tancerzy. Zespołowi przygrywała znakomita kapela ludowa Szymona Mońki.

Dla 17 członków, był to ostatni koncert. Po 10-12 latach aktywnej działalności zakończyli oni swoją przygodę z zespołem. Ale pomimo odejścia, związanego z dalszym rozwojem (studia, praca zawodowa itp.), tak naprawdę zespół nigdy się z nimi nie rozstaje. Na zawsze pozostaje we wspomnieniach.

Długoletnim członkom zespołu podziękowania złożyła obecna kierownik zespołu Katarzyna Polak oraz burmistrz Łowicza Mariusz Siewiera, którzy nie kryli dumy z dotychczasowych osiągnięć młodych artystów.

Każda z odchodzących osób otrzymała dyplom oraz książkę pt. "Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” Tradycja. Przyjaźń. Wychowanie. 65 lat na scenie" autorstwa Jacek Rybus, której promocja odbędzie się niebawem. Publikacja została wydana dzięki wsparciu uzyskanemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Łódzkie dla Ciebie przy wsparciu Łowickiego Ośródka Kultury.

Koncert przygotowany został przez choreograf Katarzynę Polak, instruktor śpiewu i znakomitą skrzypaczkę Weronikę Mońkę-Chwałę. członków zespołu Kapeli Ludowej Szymona Mońki oraz pracowników ŁOK: Annę Zabost, Jacka Florczaka, Jakuba Papugę i Małgorzatę Michalewską. Spotkanie rozpaczał dyrektor ŁOK Maciej Malangiewicz.

Kolejne koncerty noworoczne "Koderek" odbędą się, 19 stycznia w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu i 2 lutego w kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]