Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 listopada 2022
Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej zaprasza na koncert patriotyczny pt. „Nuty Niepodległości - pieśni kompozytorów polskich”, który odbędzie się 11 listopada 2022 r. o godz. godz. 17.00 w Sali Barokowej Muzeum w Łowiczu. Podczas koncertu wystąpią Dorota Wójcik – sopran, Rafał Songan – baryton i Danuta Antoszewska – fortepian.
Dorota Wójcik - (sopran) ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu Haliny Romanowskiej. Była laureatką wielu konkursów wokalnych. Ukończyła Mistrzowskie Kursy Wokalne prowadzone przez Maestrę Teresę Żylis-Garę. Od początku swojej kariery artystycznej jest związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie stworzyła swoje największe kreacje wokalno-aktorskie. Jeszcze jako studentka zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Micaeli w „Carmen”- G. Bizeta.

Partie te zaśpiewała jeszcze w kilku realizacjach tej opery w kraju i za granicą. Bierze udział w wielu wydarzeniach artystycznych m in: na zaproszenie Teresy Żylis-Gara wystąpiła we wspólnym z Nią koncercie w Monaco, którego Gościem Honorowym był Książę Albert. Artystka wiele koncertuje, występowała gościnnie w takich teatrach operowych jak: Opera Narodowa, Opera Wrocławska, Opera Krakowska, Opera w Białymstoku, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Bałtycka. Odbyła wiele tournee zagranicznych z operami: Carmen, Traviata, Napój Miłosny, Czarodziejski Flet, Rigoletto, Wesele Figara.

Od 2007 r. jest pedagogiem śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Za całokształt osiągnięć artystycznych, a także pracę pedagogiczną otrzymała wiele nagród i odznaczeń, w tym Odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki – Brązowy Krzyż „Gloria Artis”– zasłużony dla kultury polskiej.

Rafał Songan – (baryton) debiutował w „Czarnej masce” Krzysztofa Pendereckiego wystawianej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, gościnnie występuje także na scenach operowych: Bydgoszczy, Krakowa, Wrocławia, Szczecina czy Bytomia. Półfinalista konkursu Luciano Pavarottiego w Modenie oraz konkursu Belvedere w Wiedniu. Śpiewał m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Włoszech, Anglii, Szwajcarii, Irlandii Pn., Rosji, Macedonii, na Ukrainie, Tajwanie i Martynice.

Współpracuje z wieloma krajowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Wykonuje repertuar operowy, operetkowy, musicalowy oraz światowe przeboje. W swoim dorobku artystycznym posiada m. in. partie: Nabucco w Nabucco G. Verdiego, Makbet w Makbecie G. Verdiego, Renato w Balu maskowym G. Verdiego, Oniegin w Onieginie P. Czajkowskiego, Marcello w Cyganerii G. Pucciniego czy Escamillo w Carmen G. Bizeta.

Danuta Antoszewska - (fortepian) - naukę̨ gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia, a już w wieku pięciu lat debiutowała w Filharmonii Łódzkiej. Jest jedną z najwybitniejszych akompaniatorek teatrów operowych w Polsce. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Teatrze Wielkim w Łodzi jako korepetytor solistów, a następnie w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wszechstronnie uzdolniona grająca muzykę̨ poważną, jazzową, rozrywkową, bez pamięci poświeciła się teatrom operowym.

Była inicjatorką propagowania muzyki operowej i operetkowej wśród przedszkolaków. Koncertowała w kraju i za granicą m.in.: w Chicago, Budapeszcie czy w Paryżu. Współpracowała z najwybitniejszymi artystami scen operowych, m.in: Zdzisławą Donat, Bernardem Ładyszem, Bogdanem Paprockim i Władysławem Malczewskim. Od początku swojej kariery współpracowała i koncertowała z jednym z najwybitniejszych basów polskich – Romualdem Tesarowiczem.

Akompaniowała światowej sławy tenorowi – Placido Domingo podczas Jego jedynego koncertu w Łodzi, który odbył się w 2009 roku. W ostatnich latach zaangażowała się w kształcenie studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jej współpraca z grupą początkujących aktorów, zaowocowała znakomitym spektaklem „Nasza kamienica”, który został nagrodzony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w stolicy Białorusi.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]