Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 stycznia 2025
W I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu przy ul. Bonifraterskiej, zorganizowane zostało Seminarium poświęcone wojewódzkim obchodom 120. rocznicy walki i szkołę polską w regionie łódzkim w 1905 roku.
Podczas seminarium prelekcje wygłosili:

Pani Agnieszka Rutkowska, nauczycielka historii i bibliotekarka Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bełchowie - wykład pt. „W obronie polskiej mowy: strajk uczniów w Bełchowie w 1905 r.”

Pani Agnieszka Drabińska, asystentka działu dokumentacji historycznej Muzeum w Łowiczu - wykład pt. Łowicz w drodze do Niepodległej - historia oparta na muzealnych świadectwach”.

Pan dr Tadeusz Z. Bogalecki, historyk łódzki, autor wielu publikacji i książek historycznych - wykład pt. "Walka o szkołę polską w powiecie łowickim”.

Seminarium zakończyła wycieczka do Pilaszkowa koło Łowicza, w którym znajduje się Muzeum Związek Nauczycielstwa Polskiego

Po ekspozycji oprowadzał przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak, prezes Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu PTTK Łowicz W sali historycznej zjazdu zaprezentował on również wykład pt. „Tajny zjazd nauczycieli w Pilaszkowie 1905: walka o polską szkołę i język ojczysty.”

Było to bardzo ciekawe spotkanie z którego mogli bezpłatnie skorzystać wszyscy nauczyciele historii uczący w szkołach łowickich.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]