Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
30 lipca 2021
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie zaprasza do udziału w corocznych obchodach, upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego, jednego z najkrwawszych wystąpień zbrojnych przeciwko wojskom niemieckim w 1944 r., zorganizowane przez Armię Krajową w ramach Akcji „Burza”.
1 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00, na cmentarzu katedralnym w Łowiczu przy pomniku Szarych Szeregów, odbędą się miejskie obchody powstania. Na chętnych do wzięcia udziału w obchodach, na Starym Rynku od godz. 16:30 czekać będzie autobus MZK, który o godz. 16:45 przewiezie uczestników na miejsce uroczystości.

W tym roku mija dokładnie 77 lat od tego niezwykle ważnego wydarzenia. Przypominamy, że głównym celem powstania było ratowanie suwerenności kraju, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny, a także obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR.

Powstanie wybuchło 1 sierpnia i trwało do 3 października 1944 r. Straty po stronie polskiej w tym wielkim zrywie narodowym wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród Niemców było 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy oraz 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

Warto również pamiętać o tym, że przed 82 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skale światową. Jego dziełem było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, ale także stworzenie siły moralnej i tradycji niepodległościowej, pozwalających przetrwać czas komunistycznej dyktatury.

Oddajmy część bohaterskim żołnierzom, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce! Uczcijmy to wydarzenie, wywieszeniem flagi narodowej, minutą ciszy, głosem dzwonów kościelnych i syren oraz swoją obecnością.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]