Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
29 sierpnia 2022
Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej działające przy łowickim Oddziale PTTK zakończyło realizacje tegorocznych, bezpłatnych spacerów historycznych w ramach akcji „Przewodnik czeka. Poznaj Łowicz z przewodnikiem PTTK”. Spacery te realizowane były w lipcu i sierpniu, w ramach zadania publicznego finansowanego z budżetu Gminy Miasto Łowicz. W czasie tych spotkań turyści mogli poznać wiele ciekawych informacji dotyczących historii Łowicza.
Pierwszy spacer odbył się, 3 lipca i prowadził go Andrzej Słomski. Tematem spotkania były „Najstarsze dzieje Łowicza”. Kolejny, 10 lipca ukazywał historię miejsc znajdujących się „Po drugiej stronie Bzury”. Uczestnicy spaceru razem z Wojciechem Czapnikiem odwiedzili m.in. Seminarium Duchowne w Łowiczu, cmentarz katedralny oraz poznali historie Miejskiej Elektrowni i Szkoły na Blichu.

Tydzień później spacer prowadziła Anna Staniszewska, która zabrała turystów szlakiem Księżackim po Łowiczu. A 24 lipca Zdzisław Kryściak wędrował szlakiem literacko-filmowym. Kolejny spacer, 31 lipca prowadziła Kasia Piotrkiewicz, która ukazała miejsca związane z 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

Sierpniowe spacery rozpoczęła wędrówka szlakiem „Renesansu w Łowiczu”. Spacer ten prowadziła Agnieszka Walczak-Caban. 14 sierpnia Katarzyna Tracz opowiadała o „Organizacjach i ludziach kultury Łowicza w XX wieku”, a 21 sierpnia Katarzyna Skierska-Pięta o „Najstarszych kamienic w Łowiczu”. Ostatni spacer, 28 sierpnia poprowadził Jacek Rybus, który w czasie spaceru przybliżył historię Nowego Rynku i zdradził kilka jego tajemnic. Podczas każdego ze spaceru rozdawane były unikatowe pocztówki.

Warto również przypomnieć, że przewodnicy łowiccy w tym roku realizowali również dyżury w Muzeum w Nieborowie. W każdą sobotę i niedzielę lipca i sierpnia oprowadzali oni zainteresowanych turystów po Pałacu Radziwiłłów i ogrodzie francuskim w Nieborowie. Każdy z nich trwał ok. 2-2,5 godz. Przewodnik pełnił dwa dyżury o godz. 11.00 i 13.30. Jak się okazało chętny do zwiedzania zarówno Łowicza, jak i Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie nie brakowało. Obie propozycje przewodnickie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Zdjęcia: www.lowicz24.eu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]