Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 września 2023
Miejska Biblioteka im A K Cebrowskiego w Łowiczu, 9 września 2023 r. zorganizowała Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Czytanie powieści odbywało się w wyjątkowym miejscu, w ruinach zamku prymasowskiego w Łowiczu.
Towarzyszyła mu inscenizacja nawiązująca do treści „Nad Niemnem” przygotowana została przez uczniów z Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu pod kierunkiem p. Beaty Jeziorowskiej i p. Natalii Kędziory, w kooperacji z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu pod kierunkiem p. Aleksandry Kłosińskiej oraz p. Ewy Stępniewskiej.

Była to niezwykła uczta dla duszy, kunszt artystyczny w wykonaniu młodzieży. Autorkom scenicznego spotkania - p. B. Jeziorowskiej i p. N. Kędziorze - zależało na krytycznym, a jednocześnie odświeżającym spojrzeniu na tę dziewiętnastowieczną powieść. Scenariusz oparty był na dyskusji nad światem idei zawartym w „Nad Niemnem", w której argumentami są wybrane sceny z powieści.

Wyłoniono tu te problemy, które dziś absorbują współczesnego Polaka: emigracja zarobkowa, rola kobiety, perspektywy dla młodego pokolenia. W ten sposób powieść Orzeszkowej została uwolniona z szufladki anachronicznego tekstu o zamierzchłej przeszłości, a stała się zaproszeniem do refleksji o dzisiejszych wyborach. Przypomniane zostały zgromadzonej publiczności również piosenki przygotowane przez scholę pod kierunkiem p. N. Kędziory. Współczesny repertuar okazał się zaskakująco bliskim kontekstem dla kwestii podnoszonych w powieści.

Zamkowy ogród zmieścił w sobie dwa światy: pełne energii wesele w chacie Bohatyrowiczów i elegancki salon Emilii Korczyńskiej. W role uczestników wesela wcielili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu pod kierunkiem p. E. Stępniewskiej oraz p. A. Kłosińskiej. Świat szlacheckiego dworku został reprezentowany bardzo ekspresyjnie przez młodzież z Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju w Łowiczu. Patronat Honorowy nad akcją „Narodowe Czytanie” objęła Para Prezydencka.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Promocja czytelnictwa” na zadanie „Wokół „Nad Niemnem” – działania biblioteki miejskiej w Łowiczu popularyzujące literaturę pozytywizmu”.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]