Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 stycznia 2023
Wczoraj minęła 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, jednego z największych powstań narodowych w historii Polski. Powstanie wybuchło, 22 stycznia 1863 r. Pamiętając o tym ważnym wydarzeniu przy pomniku Powstańców Styczniowych 1863 r na Nowym Rynku odbyły się miejskie uroczystości.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego burmistrz miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński przypomniał wszystkim wydarzenia sprzed lat. Szczególnie przedstawiając fakty z powstania, związane z Ziemią Łowicką w 1863 r. O powstaniu i jego znaczeniu, w nieco innej formie mówił również Starosta Łowicki Marcin Kosiorek. Zachęcał on wszystkich nie tylko do poznawania faktów historycznych dotyczących powstania ale również poznawania historii Polski w szerszym jej aspekcie również emocjonalnym.

Czy dziś w obliczu wojny, stanęlibyśmy jak oni w obronie Ojczyzny? Łatwo wrzucić post na Facebooka o powstaniu. Pokazać, że o nim pamiętamy. Ale czy jesteśmy prawdziwie świadomi tego poświęcenia? Czy mamy świadomość znaczenia tego zrywu? - pytał.

Po krótkich wystąpieniach, zgodnie ze zwyczajem, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przy pomniku. W miejscu historycznym, gdzie stała kiedyś szubienica na której stracono Adolfa Szoppego, jednego z powstańców walczących pod Bolimowem.

Wartę przy pomniku zaciągnęli członkowie PTTK oddział w Łowiczu/Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha” w strojach kosynierów: Marian Sianoszek i Karol Dąbrowski oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im.10 Pułku Piechoty, Zbigniew Zagajewski i Piotr Marciniak.

W spotkaniu uczestniczyły władze samorządowe powiatu i miasta, przedstawiciele szkół z pocztami sztandarowymi, członkowie stowarzyszeń i organizacji społeczno-kulturalnych oraz mieszkańcy Łowicza.

Część i Chwała Bohaterom!



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]