Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 listopada 2022
Ulicami Łowicza, jak co roku, przeszła procesja z relikwiami św. Wiktorii. Święto Patronki Miasta i diecezji łowickiej utworzonej w 1992 r. przez papieża Jana Pawła II, obchodzone jest w Dniu Niepodległości. W ten sposób mieszkańcy Łowicza celebrują nie jedną, a trzy tradycje równocześnie: narodową, religijną i lokalną.
Uroczystości rozpoczęły w kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu o godz. 10.00, skąd wyruszała tradycyjna procesja z relikwiami Świętej Wiktorii. W pochodzie ulicami miasta wzięli udział biskupi, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz liczni wierni.

Relikwiarz nieśli przedstawiciele różnych stanów, wśród których byli członkowie Konfraterni św. Wiktorii. W tym roku niesiony był również relikwiarz bł. Carlo Acutisa, który przechowywany jest w Kościele Ojców Pijarów.

Po przybyciu na Stary Rynek, biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba dokonał zawierzenia miasta, powiatu i całej diecezji opiece św. Wiktorii, błogosławiąc relikwiami świętej na cztery strony świata.

Uroczystości kościelne zakończyły się mszą świętą w bazylice katedralnej w intencji Ojczyzny, diecezji i parafii.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]