Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
31 maja 2021
Muzeum w Łowiczu otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu operacyjnego „Kultura – interwencje 2021” na realizację zadania „Święto Matki Boskiej Zielnej w Skansenie w Maurzycach”. Celem zadania jest przybliżenie obrzędowości słowiańskiej i ludowej, związanej z tym świętem. Realizacja odbędzie się poprzez zorganizowanie obchodów święta w Skansenie w Maurzycach.
Święto Matki Boskiej Zielnej należy do cyklu obrzędów letnich. Jest jednym z ważniejszych świąt maryjnych w polskiej kulturze ludowej. Wiąże się z rytmem prac rolniczych i zakończeniem żniw. W wierzeniach ludowych miało charakter obrzędu przejścia, sygnalizowało zmianę w stosunkach człowieka z przyrodą, prawo do szerszego korzystania z płodów i środowiska naturalnego.

Tego dnia zanoszono do kościoła wiązanki ze zbóż, warzyw, owoców i ziół do poświęcenia. Wierzono, że poświęcone rośliny miały moc nadprzyrodzoną, w związku z czym były chętnie wykorzystywane przy licznych praktykach. Ziarno z poświęconych kłosów zapewniało dobry urodzaj i dostatek, zioła stosowano w celach leczniczych i ochronnych dla ludzi i zwierząt.

Przypominamy, że Muzeum w Łowiczu już w zeszłym roku zorganizowało „Święto Matki Boskiej Zielnej w Skansenie w Maurzycach”. 15 sierpnia 2020 r. można było m.in. poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własną wiązankę tzw. „zielko” i poświęcić ją podczas tradycyjnego nabożeństwa w kościele z Wysokienic, znajdującym się na terenie skansenu.

Można było również uczestniczyć w otwarciu nowej ekspozycji wnętrz w budynku plebanii z Pszczonowa i potańcówce ludowej.

Jakie atrakcje będą w tym roku? Przekonamy się już niebawem.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]