Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 września 2020
Muzeum w Łowiczu zaprasza do oglądania trzech nowych, bezpłatnych wystaw, przygotowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna odsłona EDD odbyła się, 12 września 2020 r. pod hasłem „Moja Droga”.
Pierwsza z wystaw, zatytułowana „175 lat żelaznej drogi do Europy” ukazuje powstanie i otwarcie linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, łączącej Warszawę z granicą zaboru austriackiego (Galicją). Miała ona długość 327,6 km i posiadała 27 stacji. Była pierwszą linią kolejową na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego i drugą w Imperium Rosyjskim. Najdłuższą, jednorazowo budowaną linią kolejową w Europie! Pierwszy odcinek wybudowano w 1845 roku.

Dociągnięcie jej ze Skierniewic do Łowicza, miało ogromne znaczenie dla rozwoju miasta nad Bzurą. Możliwe było to tylko dlatego, że w 1920 roku miasto razem z okolicą stało się własnością Wielkiego Księcia Konstantego, który był bratem cara Aleksandra I. Żona Wielkiego Księcia Konstantego – Joanna Grudzińska, jako jedyna w historii nosiła tytuł Księżnej Łowickiej. Wystawa prezentowana jest na dziecińcu muzeum.

Druga wystawa pt. „Dworce Świata” to zbiór bardzo ciekawych pocztówek ukazujących dworce w Polsce i za granicą. Pochodzą one z okresu międzywojennego i są częścią zbioru „Stacji Muzeum”.

Warto zapoznać się z treścią tych wystaw, które można oglądać tylko do 20 września.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]