Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 maja 2020
Drodzy Czytelnicy! Myśleliśmy od dawna o lokalnej gazecie… tak zaczyna się jeden z artykułów zamieszczony w pierwszym numerze „Nowego Łowiczanina” Tygodnika Ziemi Łowickiej, wydanym dokładnie, 11 maja 1990 roku! Wczoraj, 11 maja 2020 r. „Nowy Łowiczanin” obchodził 30 lecie swojego istnienia i działalności!
Pierwszy numer wpisywał się w kampanię wyborczą przed pierwszymi, wolnymi wyborami do samorządu lokalnego. Była to gazeta Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, redagowana społecznie przez grupę entuzjastów, na prywatnej maszynie do pisania. Do końca 1994 roku wydawana była tylko dwa razy w miesiącu.

Po rozpadzie KO i przekazaniu prawa do tytułu, prowadzona jest przez państwo Waligórskich (Wojciecha Waligórskiego – red. naczelnego i Ewę Mrzygłód-Waligórską - dyrektorkę wydawnictwa i sekretarza redakcji). Od listopada 1995  roku „Nowy Łowiczanin” ukazuje się w dużym formacie gazetowym A-3 (wcześniej używano formatu A-4 i druku własnego). Od listopada 1999 roku ukazuje się w pełnym kolorze na wybranych stronach i od maja 2000 roku w niezależnej drukarni.

Równolegle z „Nowym Łowiczaninem”, od maja 1997 r. wychodzą lokalne „Wieści z Głowna i Strykowa”. Ukazują one wiadomości z gmin: Głowno (miasto), Głowno (gmina), Stryków i Dmosin. Z inicjatywy „Nowego Łowiczanina” powstał także „Tygodnik Żychliński” (kwiecień-czerwiec 2000) – jako kolejne wydanie lokalne i „Tygodnik Kutnowski” (wrzesień-grudzień 2003), a od 26 października 2007 działa codzienny serwis internetowy www.lowiczanin.info Nakład gazety waha się od 11 tys. latem do 13,5 tys. zimą. Kolportaż w ok. 85% opiera się na własnej sieci sprzedaży.

Od 2000 roku redakcja zatrudniania 16 osób. Jej siedziba znajduje się w nowo pobudowanym budynku przy ul. Pijarskiej w Łowiczu. Swoim zasięgiem „Nowy Łowiczanin” obecnie obejmuje: cały powiat łowicki, Głowno i okolice, Stryków i okolice oraz Sanniki i okolice.

„Nowy Łowiczanin” jest członkiem i jednym ze współzałożycieli „Stowarzyszenia Gazet Lokalnych”.. Wymieniany jest wśród największych i najlepszych gazet lokalnych w Polsce! W czasie swojego istnienia redakcję uhonorowano wieloma nagrodami:
  • 1994 – II nagrodą w konkursie Prasa Lokalna – Demokracja Lokalna – Samorząd
  • 1994 – nagrodą I stopnia w konkursie dla prasy lokalnej organizowanym przez Fundację na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej (IDEE)
  • 1996 – nagrodą wojewody warszawskiego dla najlepszej gazety lokalnej na Mazowszu
  • 1998 – nagrodą Płońskich Spotkań Mediów Lokalnych dla najlepszej gazety lokalnej na Mazowszu, Mazurach, Kurpiach i Podlasiu
  • 2000 – tytułem „Gazety Dziesięciolecia” nadany przez IDEE.
  • 2008 – tytułem „Gazety Lokalnej Roku – Stowarzyszenie Gazet Lokalnych” (SGL)
  • 2011 – wydawca Wojciech Waligórski  otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Bolesława Wierzbiańskiego Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono za podejmowanie ważkich, dla społeczności lokalnych, tematów.
Redakcji „Nowego Łowiczanina” serdecznie gratulujemy Jubileuszu, życząc dalszej, owocnej pracy dla społeczności Łowicza, ziemi łowickiej i miejscowości ościennych.

Źródło informacji: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nowy_%C5%81owiczanin



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]