Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 lutego 2020
Ponad 40 osób uczestniczyło w bezpłatnym spacerze turystycznym szlakiem Romualda Oczykowskiego! Spacer, pomimo wietrznej pogody, zorganizowany został 22 lutego 2020 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, który przypadał 21 lutego br. Zainicjował on cykl wydarzeń, które odbywać się będą w ramach obchodów Roku Romualda Oczykowskiego, ogłoszonego na początku 2020 r. przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu.
W tym roku przypada 100. rocznica śmierci i 175. rocznica urodzin Romualda Oczykowskiego, wybitnego Łowiczanina żyjącego na przełomie XIX i pocz. XX wieku, określanego mianem „Ojcem miasta”. Był on księgarzem, działaczem społecznym, kolekcjonerem, literatem i autorem pierwszego przewodnika „Przechadzka po Łowiczu”, wydanego w 1883 r. W 1908 r. był jednym z założycieli łowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK) w Łowiczu.

Dziś działającego pod szyldem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Działał również w ruchu teatralnym i Ochotniczej Straży Ogniowej, wspierał nieistniejący już dzisiaj szpital św. Tadeusza, mieszczący się niegdyś w miejscu obecnie przebiegającej ul. Zamkowej i łowicki klasztor sióstr bernardynek (w Alejkach Sienkiewicza).

Spacer śladami Romualda Oczykowskiego prowadzili przewodnicy PTTK Agnieszka Walczak i Zdzisław Kryściak. Wędrówka rozpoczęła się sprzed biura PTTK, mieszczącego się w kamienicy „napoleońskiej” przy Starym Rynku i prowadziła wschodnią i południową pierzeją rynku do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja, następnie do kościoła Ojców Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i Świętego Wojciecha, a zakończyła w klasztorze Sióstr Bernardynek i kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętej Elżbiety.

Po drodze przystawano przy budynkach, związanych z obecnością i działalnością Romualda Oczykowskiego, opowiadając m.in. o jego zasługach dla miasta. W czasie spaceru przypomniano również historie powstania zakonu Sióstr Bernardynek w Łowiczu z którym mocno związany był Oczykowski.

Spacer trwał 2 godziny, ale temat z powodu ograniczonego czasu, został jedynie lekko zarysowany. Kolejne wydarzenia, będę go właściwie dopełniać. Jednym z najważniejszych na pewno będzie wydanie kolejnego reprintu „Przechadzki po Łowiczu”, pierwszego przewodnika po Łowiczu autorstwa Romualda Oczykowskiego. Jego druk planuje Łowicki Ośrodek Kultury.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]