Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Sobota
Wieś z zachowanym średniowiecznym układem miasta, prawa miejskie do 1870 r. Miejsce potyczki Stefana Czarnieckiego z wojskami szwedzkimi, która zapoczątkowała zbrojny opór i wojnę podjazdową w czasie "potopu" Gotycko-renesansowy kościół z ciekawym sklepieniem kryształowym oraz z dwukondygnacyjnymi nagrobkami Sobockich, Tomasza i Jakuba dworzan oraz Tomasza kanclerza koronnego króla Zygmunta I.

Na cmentarzu drewniany kościółek z XVII w. o konstrukcji zrębowej. Na wzgórzu nad Bzurą neogotycki zamek z XIX w. otoczony parkiem krajobrazowym. W Sobocie urodził się w 1809 r. Artur Zawisza Czarny, uczestnik powstania listopadowego i partyzantki Zaliwskiego, stracony przez władze carskie w 1833 r. w Warszawie.


Zdzisław Kryściak



Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]