Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
1 marca
- 1357 - Przywilej króla polskiego Kazimierza Wielkiego potwierdzający posiadłości arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Uzyskany został przez arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego. Przywilej umożliwił potwierdzenie dóbr przez ks. Siemowita III.
- 1793 - W wyniku drugiego rozbioru Polski, do Łowicza wkraczają Prusacy.
2 marca
-
1597 - Król Zygmunt III Waza nadaje przywilej o wolnościach celnych dla kupców łowickich. Mieszczanie otrzymali zezwolenie na posiadanie w Wyszogrodzie i Kamionie składów na sól wielicką.
8 marca
-
1555 - Królowa Bona wystawia przywilej dla kupców łowickich zwalniający z opłat cła i targowego.
-
1945 - Akcja na łowickie więzienie. Akcję przeprowadził łowicki oddział Szarych Szeregów mając na celu odbicie swojego kolegi Zbigniewa Fereta ps. "Cyfra". Z więzienia (po wyzwoleniu miasta więzienie NKWD i UB) uwolniono ok. 70 więźniów politycznych, w tym żołnierzy AK. Następnego dnia została przeprowadzona przez UB i MO obława.
14 marca
-
1668 - Do Łowicza przybywają pierwsi pijarzy. Przybyłym z Węgier zakonnikom gościny udzielił kanonik łowicki Adam Kazimierz Oporowicz. W maju na cele kolegium pijarzy otrzymali kamienicę "Doktorowską"
18 marca
-
1794 - Generał Antoni Madaliński wzywa wojska pruskie do opuszczenia Łowicza. Obawiając się oblężenia Prusacy ściągnęli z sąsiednich miasteczek wojskowe załogi, ulice wyjazdowe zostały zablokowane wozami napełnionymi kamieniami. Zakazano mieszkańcom rozpowszechniania wiadomości o wojskach zaborczych oraz nakazano oddać wszystką broń i zamykać na noc bramy. Oddział gen. Madalińskiego nie zaatakował jednak obsady miasta. Ruszył w kierunku Rawy niszcząc po drodze słupy graniczne z orłami pruskimi.
25 marca
-
1992 - Powstanie diecezji łowickiej. Papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" utworzył diecezję łowicką a dotychczasową kolegiatę łowicką ustanowił kościołem katedralnym dla nowopowstałej diecezji.
-
1995 - Biskup łowicki zwołuje I Synod Diecezji Łowickiej, który został zamknięty podczas wizyty w Łowiczu papieża Jana Pawła II.
27 marca
-
1502 - Król Aleksander Jagielończyk potwierdza przywilej Kazimierza Jagielończyka (wydany w 1447r.) zwalniający mieszczan łowickich od wszelkich ceł.
30 marca
-
1938 - Powstanie i uroczyste otwarcie lecznicy zw. "Dom Zdrowia". Inicjatorem i założycielem był ks. prałat Tadeusz Łubieński. Dom Zdrowia znajdował się przy ul. Zduńskiej 41 i był to pierwszy w Łowiczu szpital obecnego znaczenia. Wcześniej działające szpitale spełniały funkcje przytułku dla ubogich, sierot, żebraków.
Opracował Zdzisław Kryściak
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net