Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
‹‹    A-    A+
Jan Zbudniewek
(1898 - 1981)
W 1915 roku zorganizował w rodzinnej wsi szkołę elementarną. Absolwent Państwowego Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego. W 1919 roku podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1935 roku został mianowany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Państwowego Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Łowiczu, zaś w 1938 roku został dyrektorem I Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Ks. J. Poniatowskiego.

Miał wielki wpływ na uspokojenie środowiska nauczycielskiego w szkole, wyciszenie antagonizmów i niechęci o różnym charakterze. Kierował tajnym nauczaniem w powiecie łowickim w czasie okupacji hitlerowskiej. Dnia 1 lutego 1945 roku objął stanowisko dyrektora Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu.

To dzięki niemu ruszyła średnia szkoła ogólnokształcąca w 1945 roku. Wtedy też uratował młodzież męską szkoły przed pracą na rzecz radzieckiego wojska, a być może przed wywózką. Został pierwszym dyrektorem Liceum Medycznego. Ogółem w zawodzie nauczyciela pracował 50 lat. Był przewodniczącym Koła Wychowanków.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]