Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Jan Puk
Jan Puk urodził się 19 maja 1940 r. w Woli Rusinowskiej (woj. podkarpackie). Od najmłodszych lat pomagał ojcu strugać drewniaki i drobne sprzęty gospodarcze. W wieku siedmiu lat rozpoczął edukację szkolną, najpierw w rodzinnej wiosce, następnie w szkołach w Lipnicy i Furmanach. W 1959 r. założył rodzinę, przeprowadził się do Trześni, rodzinnej miejscowości żony. Codzienne obowiązki godził z pracą zawodową na kolei. Praca oraz obowiązki rodzinne nie przeszkodziły mu w realizacji licznych pasji - rzeźbieniu w drewnie, pisaniu wierszy, kronik czy artykułów o życiu dawnych mieszkańców lasowiackich wsi.

Życie codzienne „Lasowiaków” stanowi jeden z czterech nurtów rzeźbiarskich artysty, tj. prac o tematyce sakralnej, świeckiej oraz fenomenalnych zabawek ludowych (ruchomych i statycznych).

W drewnie utrwala dawną architekturę, przedstawia mieszkańców wsi w trakcie wykonywania różnorodnych zajęć. Wśród świeckich tematów dominują postacie historyczne związane z dziejami narodu polskiego (Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko itp.). Bogaty asortyment zabawek ludowych stanowi odzwierciedlenie licznych inwencji twórczych artysty. Zastosowanie różnorodnych technik stylistycznych, w tym skomplikowanych mechanizmów ruchomych, w całości wykonanych z drewna nadaje pracom wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich, kolekcjach prywatnych, eksponowane są na wystawach muzealnych. Możemy je podziwiać również w domu rzeźbiarza.

Za działalność zawodową, społeczną i twórczą Jan Puk uhonorowany został wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi, m.in. Stypendium Twórczym Wojewody Tarnobrzeskiego, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Odznaką Honorową - Za Zasługi dla Oświaty, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]