Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
‹‹    A-    A+
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „KODERKI”
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „KODERKI” Prekursorem „KODEREK" był Dziecięcy Zespół Pieśnii Tańca „Budowlani", który powstał w 1960 r. przy Łowickim Przedsiębiorstwie Budowlanym. Grupę od początku tworzyły dzieci i młodzież do 18. roku życia. Barwne, księżackie stroje i ubrane w nie dzieci przyciągały wzrok mediów. Zespołem kierowali Piotr Cecha i Tadeusz Pęśko. Od początku swego istnienia zespół zapraszany był na liczne imprezy masowe, przeglądy i festiwale. W latach 1977-1991 działał przy Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W 1986 r. zespół przyjął nazwę „Koderki", która funkcjonuje do dziś i jest rozpoznawalną marką o zasięgu ogólnopolskim.

Od stycznia 1992 r. zespół działa przy Łowickim Ośrodku Kultury. Jego członkami są dzieci i młodzież łowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zespół liczy obecnie ponad 60 członków. W swoim repertuarze wszystkie grupy prezentują przede wszystkim tańce i śpiewy regionu łowickiego. „Koderki" uczestniczyły w nagraniach telewizyjnych dla TVP Kultura, TVP 1, TVN i wielu programów ogólnopolskich. Osobą silnie związaną z zespołem był ks. bp Józef Zawitkowski, który w roku 1997 napisał dla „Koderek” program pt. „Jasełka łowickie". Jest autorem licznych tekstów tworzących repertuar zespołu. Zespół koncertował w ostatnich latach na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

W ostatnich 30 latach „Koderki" odwiedziły 15 krajów podczas 29 wyjazdów. W 2022 roku przypadał jubileusz 62-lecia istnienia zespołu oraz symboliczny jubileusz 30-lecia zespołu działającego pod patronatem Łowickiego Ośrodka Kultury. Przez te dekady zespół wychował setki absolwentów tańca, którzy zasilili wiele zespołów folklorystycznych działających w Polsce m.in. Promni, Anilana, Kujon, Poltex czy Warszawianka.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]