Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Andrzej Kozłowski
Andrzej Kozłowski (ur. 1953 r.) - twórca ludowy, rzeźbiarz pochodzący z regionu świętokrzyskiego. Ze sztuką ludową związany od 17. roku życia. Od 1994 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Każda jego praca to płynąca prosto z serca opowieść pełna osobistych przemyśleń nawiązującaw temacie do tradycji re­gionu. Pierwsze prace powstały w 1970 r. i były to drewniane krzyżyki, Matka Boża. Tematyka sakralna jest dla niego bardzo ważna. Szczególnie ukochał postać Chrystusa Frasobliwego, Matki Bożej, wizerunki Świętych i Aniołów.

Jest autorem szopek i kapliczek. Tematyka anielska towarzyszy mu przez cały okres twórczy. Ulubionym tematem artysty są legendy świętokrzyskie, których bogactwo treści stanowi nieprzebrane źródło inspiracji. Z wielką lekkością dłuta i fantazją tworzy postaci diabełków i czarowniczek oraz ptaków dziwaków. Artysta często utrwala miejsca, w których przebywa na plenerach, kiermaszach i jarmarkach sztuki ludowej. Na płaskorzeźbach odnaleźć można miejsca charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego, np. Św. Krzyż, Chęciny, Bałtów. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich i zagranicznych: Muzeum Zabaweki Zabawy w Kielcach, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum w Chorwacji, w Centrum Promocji Polskiej w Brukseli oraz zbiorach kolekcjonerów w kraju i za granicą.

Artysta za swoją twórczość i działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ważniejsze z nich to m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, wyróżnienie „Jawor - u źródeł kultury", Nagroda Władysława Orkana za ocalanie kultury ludowej, tytuł Skarżyszczanina Roku, Nagroda Powiatowe Dęby, Świętokrzyska Nagroda Kultury.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]