Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
21 maja 2015
Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział w Łowiczu i działające przy nim Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej byli współorganizatorami Nocy Muzeów w Łowiczu. W ramach tegorocznej akcji, zorganizowanej 16 maja 2015 r., można było z przewodnikiem PTTK zwiedzić bezpłatnie ekspozycje muzealną, a także zagrać w grę planszową pt. „Podróż po Łowiczu z przeszkodami" autorstwa Karola Rybackiego, wydaną w jego drukarni w 1923 r.
Przypomnijmy, że PTTK w Łowiczu ogłosiło 2015 Rokiem Karola Rybackiego i przy tej okazji promuje wiele wydarzeń związanych z jego działalnością.

Przez dwie godziny na planszy o wymiarach 4X4 metry trwała zacięta rywalizacja. Zamiast pionków po polach poruszali sięuczestnicy gry. Dzieci i młodzież dopingowali rodzice. Rozgrywki na „planszówce” Karola Rybackiego prowadzili przewodnicy Agnieszka Walczak, Jagoda Lendzion i Zdzisław Kryściak.

W tym samym czasie po ekspozycji historycznej i etnograficznej łowickiego muzeum oprowadzali przewodnicy Adam Szymański i Ireneusz Cybulski. Zainteresowanym przybliżali dzieje miasta oraz historię zbiorów Władysława Tarczyńskiego – założyciela pierwszego muzeum w Łowiczu. Opowiadali również o zbiorach etnograficznych zgromadzonych przez Anielę Chmielińską.

Udział przewodników PTTK był jednym z punktów Nocy Muzeów w Łowiczu. W czasie trwania imprezy odbyły się różne spotkania wystawy, koncerty i występ teatralny.

Zdjęcia: J. i M. Lendzion, A. Szymański


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]