Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
‹‹    A-    A+
Aktualności
31 maja 2021
Muzeum w Łowiczu otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu operacyjnego „Kultura – interwencje 2021” na realizację zadania „Święto Matki Boskiej Zielnej w Skansenie w Maurzycach”. Celem zadania jest przybliżenie obrzędowości słowiańskiej i ludowej, związanej z tym świętem. Realizacja odbędzie się poprzez zorganizowanie obchodów święta w Skansenie w Maurzycach.
Święto Matki Boskiej Zielnej należy do cyklu obrzędów letnich. Jest jednym z ważniejszych świąt maryjnych w polskiej kulturze ludowej. Wiąże się z rytmem prac rolniczych i zakończeniem żniw. W wierzeniach ludowych miało charakter obrzędu przejścia, sygnalizowało zmianę w stosunkach człowieka z przyrodą, prawo do szerszego korzystania z płodów i środowiska naturalnego.

Tego dnia zanoszono do kościoła wiązanki ze zbóż, warzyw, owoców i ziół do poświęcenia. Wierzono, że poświęcone rośliny miały moc nadprzyrodzoną, w związku z czym były chętnie wykorzystywane przy licznych praktykach. Ziarno z poświęconych kłosów zapewniało dobry urodzaj i dostatek, zioła stosowano w celach leczniczych i ochronnych dla ludzi i zwierząt.

Przypominamy, że Muzeum w Łowiczu już w zeszłym roku zorganizowało „Święto Matki Boskiej Zielnej w Skansenie w Maurzycach”. 15 sierpnia 2020 r. można było m.in. poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własną wiązankę tzw. „zielko” i poświęcić ją podczas tradycyjnego nabożeństwa w kościele z Wysokienic, znajdującym się na terenie skansenu.

Można było również uczestniczyć w otwarciu nowej ekspozycji wnętrz w budynku plebanii z Pszczonowa i potańcówce ludowej.

Jakie atrakcje będą w tym roku? Przekonamy się już niebawem.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]