Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
‹‹    A-    A+
Aktualności
11 maja 2015
Na budynku dawnego więzienia NKWD-UB, mieszącego się przy ulicy Kurkowej 8 w Łowiczu, odsłonięto tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. Tablicę wmurowano tuż obok tablicy upamiętniającej bohaterski czyn, jakim było odbicie z więzienia, jednego z członków Armii Krajowej Zbigniewa Fereta ps. „Cyfra”. Podczas tej pamiętnej akcji zwanej również łowickim Małym Arsenałem uwolniono w sumie 70 osób i nikt w trakcie jej przeprowadzania nie zginął. Miejsce tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym nie zostało więc wybrane przypadkowo.
Inicjatorami powstania takiej formy upamiętnienia zapomnianych na wiele lat bohaterów byli: prezes Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki Tadeusz Żaczek, wiceprezes Marek Wojtylak oraz lokalne struktury stowarzyszeń skupiających członków Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Fundatorem tablicy i organizatorem uroczystości był burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.

Na tablicy odsłoniętej, 8 maja 2015 r. przez przedstawicieli władz miasta, powiatu i kombatantów znalazły się proste, ale mocne w wymowie i znaczeniu słowa:
„Żołnierzom Niezłomnym – Wyklętym przez władze komunistyczne. Łowiczanie, 8 V 2015”

Na uroczystości symboliczną wartę zaciągnął Zbigniew Zagajewski - członek Stowarzyszenia Historycznego i, 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła akademia zorganizowana w Gimnazjum nr 1, podczas której przedstawiono losy żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Część artystyczną przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 3.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]